Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Okradli strażaków ze sprzętu. "Ktoś może stracić życie"

Warszawa

Włamanie do jednostki OSPTVN24
wideo 2/3

W nocy z wtorku na środę w wodnej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do włamania. Skradziono sprzęt wart 50 tysięcy złotych. Bez niego strażacy nie mogą podejmować akcji ratowniczych. Sprawą zajmuje się policja.

- Jeśli teraz dostaniemy zgłoszenie, że coś dzieje się na wodzie, to nie mamy możliwości wypłynięcia, a jesteśmy jedyną jednostką, która jest związana z ratownictwem wodnym - mówi wprost Marek Karpowicz, jeden z członków jednostki.

"Nie możemy nieść pomocy"

Skradziono silnik z łodzi ratowniczej, agregat prądotwórczy i pompy szlamowe do wypompowywania wody z zalanych terenów. - Ten sprzęt służył do ratowania zdrowia i życia ludzi - mówi Karpowicz.

Jednostka dbała o bezpieczeństwo głównie na Narwi i Wiśle, w rejonie Modlina. Prowadziła patrole, udzielała pomocy osobom kąpiącym się i wyławiała tonących.

- Teraz nie możemy nieść pomocy, a zbliża się sezon. Osób wypoczywających jest coraz więcej. Będziemy myśleć, co zrobić, aby zapewnić im jakiekolwiek bezpieczeństwo - zapowiada członek jednostki.

Dochodzenie policji

Sprawę przekazano policji, co potwierdza nam Szymon Koźniewski z komendy w Nowym Dworze Mazowieckim. - Zgłoszenie wpłynęło do nas przed południem. Przeprowadziliśmy na miejscu czynności dochodzeniowo-śledcze z udziałem technika kryminalistyki. Był też przewodnik z psem tropiącym – tłumaczy policjant.

Jak dodaje, ze wstępnych informacji wynika, że skradziony sprzęt był wart co najmniej 50 tysięcy złotych. - Będziemy prowadzić dalsze dochodzenie w tej sprawie - zapewnia.

Co z monitoringiem, który w takich sprawach często bywa kluczowy? Jak mówi Karpowicz, w samej jednostce kamer nie było. Natomiast znajdowały się na drodze dojazdowej. - Wszystkie ślady zostały zabezpieczone przez naszych techników, monitoring również - zapewnia Koźniewski.

kw/mś