Okradli Kopernika. Grozi im 10 lat

Warszawa

fot. KSP
fot. KSP
fot. KSP
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. KSP
fot. KSP
fot. KSP
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. KSP
fot. KSP

Złodzieje, którzy w nocy z piątku na sobotę ukradli z dłoni Kopernika sferę, usłyszeli zarzuty. Grozi im nawet do10 lat pozbawienia wolności.

Mężczyźni nie będą jednak odpowiadać za kradzież. - Trzech 18-stolatków usłyszało zarzut uszkodzenia mienia znacznej wartości - wyjaśnia podkomisarz Andrzej Browarek. - Czyli dobra dziedzictwa kultury narodowej. Za ten czyn grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności - dodaje.

W drodze na kebaba

Zdarzenie miało miejsce w sobotę o 2.00 w nocy. Łukasz D., Filip Ł. oraz Jędrzej W. zostali zauważeni przez patrolujących Krakowskie Przedmieście funkcjonraiuszy policji, jak ściągali sferę z pomnika. Po krótkim pościgu zostali ujęci. Jędrzej W. trafił do izby wytrzeźwień, natomiast pozostała dwójka do celi. Jak sie potem tłumaczyli, mężczyźni chcieli pójść ze sferą na kebab, a potem odnieść ją na miejsce.

To nie pierwszy raz, gdy sfera trafia w ręce złodziei. W wakacje 2008 r. została zdjęta z dłoni Kopernika, ale niedługo potem anonimowy mężczyzna przyniósł ją do siedziby Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków.

su/ec