Okno na Warszawę otwarte. Mnóstwo atrakcji do wieczora

TVN Warszawa

Toamsz Zieliński /tvnwarszawa.plOkno na Warszawę

Zapomniane neony, warsztaty z gwary, sentymentalna mapa stolicy, pokaz mody, gry miejskie, warszawski design, filmy, koncerty i wiele innych atrakcji czeka na wszystkich, którzy w sobotę odwiedzą Muzeum Drukarstwa.

Impreza wystartowała o godz. 11 - potrwa do 20. Przy wejściu czeka na chętnych duży fiat, którym co każdą pełną godzinę można przejechać się po centrum Warszawy. Ale to zaledwie z jedna z atrakcji.

Okno na Warszawę to wyjątkowe połączenie targów i festiwalu, gdzie swoimi inicjatywami chwalą się warszawscy animatorzy kultury. - Pomysł wziął się z chęci pokazania działalności różnych fundacji i stowarzyszeń, które robią coś wartościowego, a które nie są zbyt popularne, nie dostają grantów, nie stoją za nimi znane postaci i nie mają dużej siły przebicia. To zlot ludzi, którym Warszawa jest nieobojętna – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl organizator Jarek Zuzga. Neony, filmy, sentymenty

Muzeum Neonu prezentuje odnowione neony, a przy stoisku Muzeum Drukarstwa Warszawskiego można wydrukować linoryt na zabytkowej prasie drukarskiej. Stowarzyszenie Masław przedstawi emocjonalną mapę Warszawy, na której każdy będzie mógł zaznaczać miejsca dla siebie ważne.

Swoją premierę będą miały dwa filmy. – "Lifting – śródmiejskie odloty windami" to zapis artystycznej akcji fundacji Arte, która polegała na wycieczkach po najstarszych warszawskich windach. Większość mieści się w Śródmieściu, niektóre mieszczą tylko dwie osoby. Wiele jest zamkniętych i niedostępnych na co dzień kamienicach - tłumaczy Zuzga. Druga premiera to "Chodziliśmy zawsze do kina" Anny Brzezińskiej-Czerskiej o historii warszawskiego kina Skarpa.

Moda i motoryzacja

Plakat pokazu mody
mat. promocyjne

Na uczestników czeka także pokaz mody "Między Rockiem a Barokiem" Uli Łęczyckiej i i Martyny Jeziorskiej o godz. 18. - Dziewczyny, które są historyczkami sztuki i charakteryzatorkami, dokonały przeglądu 15 epok modowych, od baroku po lata 80. XX wieku. Uszyły stroje w nawiązaniu do tego, co się nosiło w Warszawie na przestrzeni tych lat. Pokaz będzie wizualizowany zdjęciami z danych epok – zapowiada organizator.

Znajdzie się też coś dla fanów motoryzacji. Można zobaczyć model w skali 1:4 zaprojektowanego w Warszawie samochodu sportowego Syrena Sport, którego ludowa władza nigdy nie pozwoliła wyprodukować. - Co ciekawe nawet dokumentacja projektowa została zniszczona. Dlatego twórcy tej rekonstrukcji dotarli do ostatnich żyjących projektantów i na podstawie ich wspomnień odtwarzają auto – wyjaśnia Jarek Zuzga. Przed budynkiem staną także słynna Warszawa M20 (garbata) oraz oryginalny Polski Fiat 125p z 1973 roku.

Muzyczne szlagiery, kulinarne klasyki

Z kolei w ramach projektu "Warszawa do Rzeczy" można kupić designerskie gadżety związane z Warszawą, których próżno szukać w sklepach z pamiątkami.

Praskie Muzeum Chleba przybliży tradycje piekarskie i ciastkarskie Warszawy, a Lokal Meta na Foksal zaprosi na warszawskie przekąski i napoje. W menu znajdą się meduza, śledzik, tatar, schab po warszawsku.

Koncerty zagrają Marcin Flak "Szlagiery warszawskie" oraz zespół Molo, które przygotowało set piosenek inspirowanych miastem.

Sprawdź szczegółowy program, znajdź Okno na Warszawę na Facebooku.

OKNO NA WARSZAWĘ 21 kwietnia, sobota, w godz. 11.00–20.00 Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, ul. Marszałkowska 3/5

ran/bako/par