Ogromna inwestycja na Żeraniu. Wybrali wykonawcę nowego bloku

Warszawa

mat. prasoweEC Żerań przygotowuje się do ważnej inwestycji

PGNiG Termika, właściciel elektrociepłowni Żerań wybrał wykonawcę nowego bloku gazowo-parowego. Zbuduje go za 1,1 mld zł i 111,9 mln euro konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej.

Dzięki budowie nowego kotła o mocy 420-490 MWe w żerańskiej elektrociepłowni będzie można wycofać z eksploatacji najstarsze kotły węglowe. Nowa inwestycja ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej.Jak napisano w komunikacie Polimexu wartość oferty wynosi 1,1 mld zł oraz 111,9 mln euro.Blok będzie się składał z turbiny gazowej, tzw. kotła odzyskowego i turbiny parowej. Wykonawca ma przeprowadzić konieczne prace budowlane, zaprojektować, uruchomić i przekazać do eksploatacji blok wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, przeszkolić personel PGNiG Termika, wreszcie zapewnić serwis wybranych urządzeń bloku.

Ma ponad 60 lat

To kolejny przetarg na budowę kotła dla żerańskiej elektrociepłowni. W lipcu 2016 roku PGNiG Termika podjęła decyzję o unieważnieniu przetargu na budowę nowego bloku gazowo-parowego o mocy 420-490 MWe w EC Żerań. Jak podała wówczas spółka, oferta z najniższą ceną przewyższała budżet zamawiającego, który ustalono na równe 1,6 mld zł brutto. Elektrociepłownia Żerań została otwarta w 1954 roku i jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Dysponuje 1580 MW mocy cieplnej i 386 MW mocy elektrycznej. Oprócz ogrzewania warszawiaków dostarcza też pary technologicznej dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Polfy Tarchomin.

PAP/skw/b