Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Ogromna inwestycja na Żeraniu. Wybrali wykonawcę nowego bloku

TVN Warszawa

mat. prasoweEC Żerań przygotowuje się do ważnej inwestycji

PGNiG Termika, właściciel elektrociepłowni Żerań wybrał wykonawcę nowego bloku gazowo-parowego. Zbuduje go za 1,1 mld zł i 111,9 mln euro konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej.

Dzięki budowie nowego kotła o mocy 420-490 MWe w żerańskiej elektrociepłowni będzie można wycofać z eksploatacji najstarsze kotły węglowe. Nowa inwestycja ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej. Jak napisano w komunikacie Polimexu wartość oferty wynosi 1,1 mld zł oraz 111,9 mln euro. Blok będzie się składał z turbiny gazowej, tzw. kotła odzyskowego i turbiny parowej. Wykonawca ma przeprowadzić konieczne prace budowlane, zaprojektować, uruchomić i przekazać do eksploatacji blok wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, przeszkolić personel PGNiG Termika, wreszcie zapewnić serwis wybranych urządzeń bloku.

Ma ponad 60 lat

To kolejny przetarg na budowę kotła dla żerańskiej elektrociepłowni. W lipcu 2016 roku PGNiG Termika podjęła decyzję o unieważnieniu przetargu na budowę nowego bloku gazowo-parowego o mocy 420-490 MWe w EC Żerań. Jak podała wówczas spółka, oferta z najniższą ceną przewyższała budżet zamawiającego, który ustalono na równe 1,6 mld zł brutto. Elektrociepłownia Żerań została otwarta w 1954 roku i jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Dysponuje 1580 MW mocy cieplnej i 386 MW mocy elektrycznej. Oprócz ogrzewania warszawiaków dostarcza też pary technologicznej dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Polfy Tarchomin.

PAP/skw/b