Ogród Zmysłów i Żywiołów powstanie w Łazienkach

Warszawa

Wiosną 2014 roku w Łazienkach Królewskich ma zostać otwarty Ogród Zmysłów i Żywiołów. Na ponad dwuhektarowym terenie znajdą się leżaki, ekologiczny plac zabaw i inne atrakcje dla dzieci. Będzie też można - to w zabytkowym parku nowość - biegać po trawie i chlapać się w wodzie.

- To będzie połączenie placu zabaw z kwietną łąką. Dzieci będą mogły dotykać drzew, smakować owoców i spotykać się z żywiołami. Z bliska obejrzą ptaki i inne zwierzęta - mówi tvnwarszawa.pl Barbara Werner, kierownik działu ogrodu w Łazienkach Królewskich.

Dyrekcja ogrodu nie chce na razie zdradzić szczegołów na temat Ogrodu Zmysłów i Żywiołów, ponieważ ostateczny projekt i wizualizacje nie są jeszcze gotowe. Dopiero na początku maja okaże się, jaki dokładnie obszar obejmie nowa atrakcja. Wiadomo, że będzie to co najmniej 2,5 hektara, ale nie jest wykluczone, że więcej.

- Ogród Zmysłów i Żywiołów planujemy między Aleją Chińską, a ul. Parkową z wejściem od strony ul. Gagarina – wyjaśnia Werner.

Ekologiczne atrakcje

Jak zaznacza, miejsce to będzie szczególną atrakcją dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zaplanowano ekologiczne instalacje, leżaki oraz enklawy, w których będzie można biegać po trawie, czy chlapać się w wodzie.

- Łazienki są miejscem, do którego chcemy dodawać kolejne drzewa, kwiaty, czy zwierzęta. Ogród Zmysłów ma być częścią, w której dzieci i młodzież, będą mogły uczyć się ekologii i przyrody – tłumaczy i zaznacza, że nie zabraknie też klasycznego placu zabaw z huśtawkami i karuzelami. Ale te też mają być ekologiczne.

Ponad 1 milion zł

Prace nad inwestycją mają rozpocząć się po ustąpieniu zimy. Łazienki Królewskie dostały na budowę Ogrodu Zmysłów 900 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część pieniędzy Łazienki będą musiały dołożyć z własnego budżetu.

Wartość inwestycji szacowana jest na ponad milion zł, ale koszty mogą wzrosnąć, jeśli dyrekcja Lazienek zdecyduje się na realizację ogrodu w rozszerzonej wersji.

Otwarcie Ogrodu Zmysłów i Żywiołów odbędzie się najwcześniej wiosną 2014 roku.

band/b/roody