Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ogród Muzyki za wiszącym murem

Warszawa

Budynek wkomponowany w ogród | Atelier Thomas Pucher
Plan zagospodarowania przestrzeni (widok z góry) | Atelier Thomas Pucher
Wizualizacja projektu | Atelier Thomas Pucher
Wijąca się widownia | Atelier Thomas Pucher
Kamienne wstęgi | Atelier Thomas Pucher
Wnętrze siedziby | Atelier Thomas Pucher
Budynek wkomponowany w ogród | Atelier Thomas Pucher
Plan zagospodarowania przestrzeni (widok z góry) | Atelier Thomas Pucher
Wizualizacja projektu | Atelier Thomas Pucher
Wijąca się widownia | Atelier Thomas Pucher
Kamienne wstęgi | Atelier Thomas Pucher
Wnętrze siedziby | Atelier Thomas Pucher

Austriacki architekt Thomas Pucher zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. Dawne zabudowania SGGW przy ulicy Grochowskiej znikną w tajemniczym ogrodzie otoczonym wysokim murem, który... będzie unosił się w powietrzu.

Konkurs zakładał zaprojektowanie nie tylko sali koncertowej dla orkiestry, ale też centrum kulturalnego skupionego wokół siedziby Sinfonii Varsovii. Siedziby, na którą orkiestra czekała 25 lat.

"Szlachetny mur"

Jednogłośną decyzją jury wygrała koncepcja austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher. Projekt zatytułowany "Ogród muzyki" zakłada otoczenie całego terenu unoszącym się nad ziemią murem. Za nim ukryte będą zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynarii, a także ogród i unikalna sala koncertowa. Mur tworzy pozorną granicę, ale "wisząc" nad ziemią, daje dostęp do ogrodu wszystkim, którzy zechcą się tam znaleźć.

- To szansa na przywrócenie murowi jego szlachetności, uwolnienie go od złych skojarzeń – komentował wizję na gorąco Bohdan Paczowski, przewodniczący jury - To bardzo ważne miejsce, które ma stworzyć klimat dzielnicy – podkreślał Paczowski.

Kompleks przy ulicy Grochowskiej będzie pełnił kilka różnych funkcji. Ma być nie tylko miejscem prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki, ale też przestrzenią dla spędzania wolnego czasu, w której znajdą się multiteka, kawiarnia czy restauracja. - Będzie to miejsce otwarte dla ludzi i równocześnie miejsce pracy orkiestry – wyjaśniał Paczowski.

"Być w środku muzyki"

W projekcie samej sali zastosowano innowacyjne rozwiązania. Jest połączeniem dwóch rodzajów rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych przy tworzeniu obiektów koncertowych: klasycznej prostokątnej sali i sali typu "winnica".

- Uzyskaliśmy w ten sposób salę koncertową, jakiej nie ma nigdzie indziej – zachwalał członek jury Eckhard Kahle, fizyk i akustyk.

Rzędy miejsc dla słuchaczy wiją się dookoła sali jak wstęgi, które gdzieniegdzie się stykają, innym razem się rozchodzą. Orkiestra jest doskonale widoczna ze wszystkich miejsc. Takie rozwiązanie pozwala łączyć efekt "bycia w środku muzyki" z nienaganną akustyką. - W każdym miejscu widowni będzie można usłyszeć wysokiej jakości dźwięk – zapewniał Eckhard Kahle.

Konkurs szansą na promocję

W konkursie wystartowało aż 349 pracowni z 46 krajów. - Zainteresowanie konkursem projektantów z tak wielu krajów to najlepsza promocja dla Warszawy – ocenił dyrektor orkiestry Janusz Marynowski.

Ostatecznie złożono 137 prac, które zakwalifikowano do I etapu konkursu. W jury konkursu zasiadali polscy i zagraniczni architekci, akustycy, konserwatorzy zabytków oraz muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia.

Do drugiego etapu jury wybrało 10 projektów. Oprócz pierwszej nagrody, przyznano również 3 równorzędne II nagrody oraz 6 wyróżnień. Pula nagród wynosiła 556 tysięcy złotych.

Prawy brzeg kultury

Zwycięska koncepcja, która będzie realizowana przy Grochowskiej stanowi element szerszego projektu rozwijania oferty kulturalnej po prawej stronie Wisły.

- Praga ma być miejscem, w którym zechcemy się zatrzymać – podkreślała podczas konferencji towarzyszącej ogłoszeniu wyników konkursu prezydent miasta Hana Gronkiewicz-Waltz.

Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia dołączy do takich miejsc, jak powstające Muzeum Warszawskiej Pragi, Park Rzeźby na Bródnie, zmodernizowany Teatr Powszechny czy Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej.

Własna siedziba po 25 latach

Zabytkowy budynek weterynarii na Grochowie wykupiło miasto. Musiało skorzystać z prawa pierwokupu, bo na teren dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy Grochowskiej miała ochotę m.in. Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych. SGGW - poprzedni właściciel kompleksu - miała już nawet podpisaną umowę przedwstępną sprzedaży. Ostatecznie w marcu 2009 roku miasto wykupiło obiekt za 15 mln złotych, przeznaczając go dla Sinfonii Varsovii.

Tym samym najlepsza polska orkiestra symfoniczna, która występowała w najznakomitszych salach koncertowych na wszystkich kontynentach, po 25 latach tułaczki zyskała wreszcie własną siedzibę.

Wszystkie nadesłane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w Sinfonia Varsovia Centrum przy ul. Grochowskiej 272.

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 listopada o godz. 19.00, a wystawa potrwa do 19 grudnia.4 grudnia o godz. 12.00, również w SVC, odbędzie się publiczna debata pokonkursowa.

Joanna Smolińskaroody