Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ogród Krasińskich: wandale zniszczyli ogrodzenie

Warszawa

Tomasz Zieliski/ tvnwarszawa.plWandale zniszczyli ogrodzenie

Kilkanaście zamaskowanych osób zniszczyło ogrodzenie modernizowanej części Ogrodu Krasińskich.

Wszystko wydarzyło się w środę późnym wieczorem. – Pojawiło się 15 osób, niektóre z nich miały częściowo zakryte twarze – opowiada Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Porozrzucali elementy ogrodzenia, zniszczyli kłódki. Na koniec na budce ochroniarza namalowali: "Stop getto", "Stop grodzeniu" i "Wolny park". Na miejscu pojawiła się ochrona. Na ich widok zamaskowani wandale uciekli.

W czasie demolowania ogrodzenia wykrzykiwali, że żądają wolnej przestrzeni miejskiej, a nie takiej która jest ogrodzona.

Wycięli ponad 300 drzew

W wykrzykiwanych hasłach pojawiały się również nawiązania do modernizacji Ogrodu Krasińskich. Plany modernizacji oburzają okolicznych mieszkańców. Przypomnijmy, w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców. Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki, jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.

Prace w ogrodzie skontrolował też mazowiecki konserwator zabytków. Wykazano w działaniach stołecznego konserwatora, który wycinkę drzew zatwierdzał, szereg formalnych nieprawidłowości. Ale nie podjęto żadnych decyzji personalnych, nie będzie też wstrzymania prac w parku.

Stołeczny konserwator zabytków przyjął przekazane uwagi, ale w odpowiedzi wykazał, z którymi punktami się nie zgadza.

PRZECZYTAJ ARGUMENTY STOŁECZNEGO KONSERWATORA

Modernizacji parku bronili projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Odnowiony będzie plac zabaw w środkowej jego części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna. Modernizacja ma kosztować ok. 15 mln zł.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

bf//ec

Wandale zniszczyli ogrodzenie | Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Wandale zniszczyli ogrodzenie | Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Wandale zniszczyli ogrodzenie | Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Wandale zniszczyli ogrodzenie | Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl