Ogród Krasińskich do liftingu. Ogrodzą go?

Warszawa

| di.com.plfot. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

Jak będzie wyglądał ogród Krasińskich? O tym decydować będą architekci, którzy wezmą udział w konkursie na projekt odnowy parku. Choć będzie ogłoszony dopiero w przyszłym roku, to śródmiejscy urzędnicy przygotowali już jego wytyczne.

"Głównym przesłaniem koncepcji rewaloryzacji ogrodu Krasińskich powinno być przywrócenie tradycji drugiego w Warszawie po Ogrodzie Saskim, ogrodu pałacowego, przekształconego w park publiczny" – czytamy w dokumencie z wytycznymi.

Zniknie beton

Za tymi słowami kryją się również szczegóły, dzięki, którym park ma odzyskać świetność. Bo nie da się ukryć, że jego obecny stan pozostawia wiele do życzenia. Betonowe, mało przyjazne alejki po modernizacji mają się zmienić. – Główne aleje mają być utwardzane, co poniektóre zastąpiłaby nawierzchnia mineralna – mówi Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych.

Kolejny element, który czeka na remont, to brama wejściowa od strony ul. Bohaterów Getta. A właściwie jej fragmenty. Nie wykluczone również, że odtworzona zostanie brama od strony placu Krasińskich, a od ul. Świętojerskiej pojawią się oznaczenia symbolizujące nieistniejące wejście.

W wytycznych znalazł się także postulat postawienia płotu wokół parku i zamykania wejść na noc, a także instalacji monitoringu. – Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta – zastrzega Kaznowska.

Woda nowa

Jest już za to decyzje, żeby przebudować kaskadę wodną położoną w zachodniej części ogrodu. Teraz warszawiacy mogą tam "podziwiać" rurę, z której cieknie woda. Jak będzie wyglądał "mini-wodospad" - zadecydują projektanci. Ale już pojawiają się pomysły, żeby woda spływała po kamieniach. Jak sugerują autorzy opracowania z brzegów stawu i wyspy powinna zostać usunięta betonowa obudowa, a także barierki i słupki, które "ograniczają widok na wodę".

Modernizacja czeka również zaniedbaną fontannę, która znajduje się we wschodniej części parku, przy pałacu - wokół niej ma powstać klomb. Zniknie położony naokoło beton. W parku mają pojawić się również kwietniki czy krzewy iglaste, a ochroną mają być objęte najstarsze drzewa.

Na razie mają 11 milionów

Ostateczną wizję parku przedstawią architekci, których śródmiejscy urzędnicy wybiorą w drodze konkursu. Ten będzie rozpisany w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Na modernizację ogrodu urzędnicy mają 11 mln zł i muszą je wykorzystać do 2013 r., ale już teraz wiadomo, że to za mało na kompleksowe prace, więc roboty będą prowadzone etapami. W pierwszej kolejności odnowione mają być m.in. alejki, brama wejściowa od strony ul. Bohaterów Getta, a także staw i kaskada wodna.

Zabytkowy park

Ogród Krasińskich powstał pod koniec XVII w. jako fragment założenia ogrodowo-pałacowego. Około 100 lat później został udostępniony publicznie. A pod koniec XIX w. zyskał aktualny wygląd, dzięki projektowi Franciszka Szaniora. W czasach Polski Ludowej został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie park zajmuje obszar 9.6 ha.

Andrzej Rejnson