Ogród Botaniczny otwarty po kilku miesiącach przerwy

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszaw.aplOgród Botaniczny w Warszawie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego znów jest otwarty dla zwiedzających. Po kilku miesiącach przerwy możemy spacerować alejkami parku przy Al. Ujazdowskich.

Punktualnie o godz. 10.00 bramy ogrodu zostały otwarte. To doskonała okazja aby odejść od świątecznego stołu i poszukać oznak wiosny.

Liczy prawie 200 lat

Ogród Botaniczny (Al. Ujazdowskie 4) to najmniejszy, ale jednocześnie jeden z najstarszych tego typu ogrodów w Polsce. Liczy prawie 200 lat.

Na pięciu hektarach można zobaczyć pięć tysięcy gatunków roślin. Między alejkami rosną 23 pomniki przyrody, m.in. ponad 200-letni dąb szypułkowy, stuletni grujecznik japoński lub metasekwoja chińska, pochodzącą z pierwszej partii nasion tego gatunku, które sprowadzono do Europy w 1948 roku.

- To miejsce szczególne, będące namiastką dzikiej przyrody w centrum wielkiego miasta - zachęcają organizatorzy. -Poza niezwykłymi roślinami zobaczymy tu między innymi fundament Świątyni Opatrzności, która miała być zbudowana w tym miejscu, dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ogród dla zwiedzających otwarty jest w godzinach od 9.00 do 20.00 w dni powszednie, a w weekendy od 10.00 do 20.00. We wrześniu i październiku do 17:00.

Bilet wstępu kosztuje 8 zł (ulgowy 4 zł).

Wystawa o zieleni w mieście

W Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim można z kolei oglądać wystawę "Rus in urbe. Miasta ogrody, parki miejskie, ogrody botaniczne".

- Jest poświęcona zieleni w mieście i pokazuje jak bardzo istotną rolę odgrywają w naszym otoczeniu rośliny drzewa i krzewy, trawy, kwiaty i zioła - tłumaczą organizatorzy. - W poszczególnych sekcjach znajdują się fotografie i informacje na temat historii miejskich parków i ogrodów, ich zmieniającej się roli i znaczenia.

Współczesne i archiwalne fotografie oraz ryciny prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorówOgrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz osób prywatnych.

kz/r