Ograniczenie ruchu w centrum. Trzaskowski na nie 

Warszawa

"Ograniczenie ruchu w centrum to radykalne rozwiązanie"TVN24
wideo 2/3

- Nie pracujemy nad ograniczeniem ruchu w centrum, bo to są rozwiązania bardzo radykalne i najpierw trzeba porozmawiać z warszawiakami. Szukamy takich rozwiązań, które są najmniej kontrowersyjne - zapewnił w rozmowie z reporterem TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Warszawa stawia na chodniki, które mają pomóc w walce ze smogiem. Eksperci przekonują, że to półśrodki, a żeby problem rozwiązać należy postawić na dalej idące działania, na przykład ograniczenie wjazdu do centrum.

- Nie pracujemy nad ograniczeniem ruchu w centrum, bo to są rozwiązania bardzo radykalne i najpierw trzeba porozmawiać z warszawiakami, przeprowadzić szerokie konsultacje - odpowiedział Rafał Trzaskowski. - Nikt na pewno nie będzie wcielał tego typu decyzji bez rozmowy. Wydaje mi się, że warszawiacy zbyt często byli zaskakiwani pewnymi decyzjami - odpowiedział Rafał Trzaskowski.

Komunikacja i aplikacja

I dodał, że ratusz skupia się na innych działaniach, które mają przynieść taki sam skutek, a nie będą tak bolesne. - Koncentrujemy się na tego typu rozwiązaniach jak właśnie inwestycje w komunikację miejską czy kwestie związane z pomocą znalezienia miejsca parkingowego, bo wbrew pozorom, takich nieużywanych miejsc w Warszawie jest całkiem sporo. To są pierwsze kroki, które możemy podjąć w tej kwestii, a później będziemy rozmawiać z warszawiakami o ewentualnych kolejnych krokach - zastrzegł.

- Niedługo rozpiszemy przetarg, już zaczynamy rozmowy na ten temat, żeby była aplikacja, która pomaga szukać miejsca parkingowego, bo dzięki temu można obniżyć ruch w mieście nawet o 20 procent. Potrzebne są tego typu technologiczne rozwiązania, bo są najmniej kontrowersyjne - dodał.

Trzaskowski nie pierwszy raz wraca do kwestii parkingów. Poświęciliśmy jej niedawno duży tekst, zwracając uwagę, że system e-parkowanie, którego częścią będzie wspomniana aplikacja, może być rozczarowujący. Wbrew nadziejom prezydenta stolicy nie będą w nim bowiem pokazane miejsca na podziemnych parkingach komercyjnych, których jest coraz więcej. W aplikacji znajdziemy wyłącznie miejsca na powierzchni, w płatnej strefie.

"Coraz więcej parkingów, zwłaszcza na obrzeżach"

Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto stawia mocno na Park&Ride. - Budujemy coraz więcej tych parkingów, zwłaszcza na obrzeżach miasta. Inwestujemy olbrzymie pieniądze w komunikację miejską, właśnie dlatego, że naszym celem jest ograniczanie ruchu w centrum. Ale właśnie w taki sposób, żeby ludzie sami z siebie, z własnej woli przesiadali się na komunikację miejską. A tego typu innowacyjne rozwiązania, które w ogóle nie są kontrowersyjne, tylko mogą pomóc w opanowaniu całej sytuacji - argumentował.

- Natomiast jeśli chodzi o ograniczanie ruchu w centrum, to jest decyzja dużo bardziej kontrowersyjna i tutaj przede wszystkim trzeba rozmawiać z warszawiakami czy oni są na takie rozwiązania gotowi - podsumował.

mp/b