Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Ogłosili przetarg na budowę Szpitala Południowego

Warszawa

UM WarszawaWizualizacja Szpitala Południowego

Na wiosnę przyszłego roku ruszy budowa Szpitala Południowego. W środę ratusz ogłosił przetarg na budowę lecznicy, która w głównej mierze będzie obsługiwać pacjentów z Ursynowa i Wilanowa.

- Od kiedy zaczął powstawać Ursynów, wiadomo było, że w południowych dzielnicach Warszawy potrzebny jest szpital. Najbliższy, na Mokotowie przy Madalińskiego, jest placówką wysoko specjalistyczną, natomiast szpital Południowy będzie posiadał wszystkie najpotrzebniejsze oddziały – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Lecznica będzie zlokalizowana na działce u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Szpital będzie się składał z trzech budynku. We wszystkich budynkach będzie miejsce dla 288 pacjentów.

W budynku A znajdzie się izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. W budynku B skorzystamy z pomocy między innymi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy oddziałach ginekologii, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

Według ratusza zakończenie budowy planowane jest na 2018 rok.

Do trzech razy sztuka

Powstanie szpitala przy Centrum Onkologii planował jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku. Zgodnie z obietnicami Gronkiewicz-Waltz z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Obietnicy tej nie udało się wówczas spełnić.

Szpital na Ursynowie w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów - podano 2015 rok.

Dlaczego budowa przeciąga się tyle lat, a inwestycja pojawia się w programie wyborczym trzeci raz z rzędu?

Początkowo był problem z lokalizacją placówki, potem z władzami ursynowskiego Centrum Onkologii, które uważały, że szpital ograniczy możliwość rozbudowy ich centrum.

Obietnica wyborcza Hanny Gronkiewicz-Waltz
TVN 24

bf/ec