Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ogień pamięci na Kopcu Powstania. Będzie płonął 63 dni

Warszawa

TVN24Zapalili ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego

Ogień pamięci, przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza, zapalono w sobotę wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie. Będzie płonął przez 63 dni – tyle, ile trwały powstańcze walki.

W sobotę przypadała 71. rocznica rozpoczęcia powstania. Na kopcu przy ul. Bartyckiej zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, parlamentarzyści, oficerowie wojska i służb mundurowych oraz mieszkańcy Warszawy. Dla tych, którzy nie mogli lub nie chcieli wchodzić na szczyt wzniesienia, u jego podnóża ustawiono telebim i krzesełka. Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Jej dowódcą jest powstaniec z pułku AK "Baszta" Jerzy Grzelak. Ognisko zostało zapalone przy dźwiękach "Marszu Mokotowa". Ognisko ułożył wywiadowca Bartłomiej Mika oraz wywiadowca Mateusz Mróz z 265 Warszawskiej Lotniczej Drużyny Harcerzy "Skrzydła" im. Bat. Parasol.

63 dni chwały

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zauważył, że stolica oczywiście pamięta o powstaniu, ale ogień na kopcu "ma w sposób szczególny przypominać o 63 dniach bohaterskiej walki i o 63 dniach chwały". - Walczyliście 63 dni opuszczeni przez wszystkich, a trzeba też pamiętać, że już po powstaniu, szczególnie w okresie komunizmu, nikt wam nie podziękował, a niejednokrotnie byliście prześladowani – powiedział Wojciechowicz do powstańców. Weteran powstania Eugeniusz Tyrajski podkreślił w przemówieniu, że w gruzach powstańczej Warszawy, z których usypano kopiec, są szczątki powstańców i mieszkańców stolicy. - Nie sposób zliczyć, ile tych szczątków może być w tym kopcu – powiedział Tyrajski. Nawiązując do tytułu jednego z wierszy Antoniego Słonimskiego Tyrajski nawał kopiec "mogiłą nieznanego powstańca i mieszkańca Warszawy".

Były race

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców przed pomnikiem, odegranie utworu "Cisza". Bezpośrednio potem część zgromadzonych odpaliła race i skandowała "Cześć i chwałą bohaterom". Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2004 r. Na kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944. Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - będzie płonął przez 63 dni - tyle, ile trwały powstańcze walki. Jedna z tablic na monumencie upamiętnia żołnierzy AK, powstańców warszawskich i mieszkańców Warszawy pomordowanych i poległych w latach 1939-1944; druga - twórcę pomnika, żołnierza AK, ppłk. Eugeniusza Ajewskiego ps. Kotwa.

Warszawa pamięta:

Warszawa pamięta
TVN 24
Powstańcza iluminacja Stadionu Narodowego
TVN24

Godzina "W" na filmie internauty:

Godzina "W" na rondzie Dmowskiego
Robert/warszawa@tvn.pl

jb/PAP