Ogień, jazz i "Hamlet" na wodzie

Warszawa

"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie
"Kuglarze" | Teatr Gry i Ludzie

Koncerty muzyki jazzowej i klasycznej oraz spektakle teatralne nawiązujące do komedii dell'arte będą prezentowane w ramach Królewskich Arkad Sztuki. Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje w sobotę widowisko "Kuglarze".

"Kuglarze" to spektakl katowickiego teatru Gry i Ludzie, który nawiązuje do średniowiecznych pokazów jarmarcznych.

Na Królewskich Arkadach Sztuki będzie też można zobaczyć spektakle teatrów tańca z Lublina, Sopotu i Gdańska.

Jazzowe inspiracje muzyczneCzęść muzyczną Królewskich Arkad Sztuki rozpocznie w niedzielę koncert trio jazzowego Anny Serafińskiej. Zespół ma zaprezentować jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Inspiracji w muzyce jazzowej mają też szukać inne zespoły, które wystąpią na festiwalu: Opium String Quartet, trio akordeonowe Free Accordions, Radiowa Filharmonia New Art i Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego. Królewskie Arkady Sztuki zakończy 16 września występ orkiestry Warsaw Camerata, która zaprezentuje utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna. Z zespołem zagra oboista Tytus Wojnowicz. Orkiestra grała już w ubiegłym roku, ale - z powodu dużego zainteresowania - zabrakło miejsc dla części słuchaczy.

Lalkowy "Hamlet" w wodzie - W tym roku odmłodziliśmy repertuar zarówno muzyczny, jak i teatralny. Na festiwalu zaprezentują się przede wszystkim młodzi wykonawcy i zespoły. W młodych ludziach chęć tworzenia i poszukiwania nowego języka jest szczególnie widoczna. Dojrzali artyści mają już wyrobiony język, który jest z daleka rozpoznawalny - zaznaczył dyrektor artystyczny Tomasz Taraszkiewicz. W jego opinii wydarzeniem festiwalu będzie też spektakl lalkowy "Hamlet", który odbędzie się 8 września w Pałacu pod Blachą. Przedstawienie teatru lalkowego Adama Walnego jest realizowane w autorskiej technice marionetek umieszczonych w naczyniach z wodą. Walny jest jedynym aktorem w lalkowej adaptacji Williama Szekspira. Wciela się on w postać ducha dającego życie wszystkim bohaterom. W przedstawieniu "Komedianci" zaprezentują się natomiast mimowie z warszawskiego teatru Mimo. Sztuka opowiada historię grupy ulicznych komediantów, którzy, podróżując z miejsca na miejsce, od dawna nie mieli możliwości prezentowania swych umiejętności. Pewnego dnia przed ich wędrownym wozem całkiem niespodziewanie pojawiają się widzowie.

REPERTUAR

11 sierpnia (sobota) godz. 20 Wieczór z Teatrem Gry i Ludzie (Katowice), spektakl "Kuglarze"

12 sierpnia (niedziela) godz. 19Trio jazzowe Anny Serafińskiej

18 sierpnia (sobota) godz. 20Teatr Tańca (Gdańsk), Anna Steller; spektakl "Delia" 19 sierpnia (niedziela) godz. 19Trio akordeonowe Free Accordions 25 sierpnia (sobota) godz. 20Wieczór z teatrem Mimo (Warszawa); spektakl "Komedianci" 26 sierpnia (niedziela) godz. 19Radiowa Filharmonia New Art1 września (sobota) godz. 20Lubelski Teatr Tańca (Lublin); spektakl "Nano" 2 września (niedziela) godz. 19Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego 8 września (sobota) godz. 20; pałac pod BlachąTeatr Adama Walnego (Ryglice); spektakl Hamlet 9 września (niedziela) godz.19Opium String Quartet 15 września (sobota) godz.20Sopocki Teatrem Tańca; spektakl "Dali" 16 września (niedziela) godz. 19Orkiestra Warsaw Camerata

Wstęp na wszystkie występy jest wolny.

PAP//b/mz