"Odzyskano niepowtarzalną pamiątkę po włodarzu mińskiego grodu"

Warszawa

Kryminalni odzyskali zabytkowy sygnetksp
wideo 2/3

Ukradł zabytkowy, złoty sygnet z wystawy w muzeum i zastawił w lombardzie. Należący do pierwszego niepodległościowego burmistrza Mińska Mazowieckiego przedmiot, wyceniany na około 3,5 tysiąca złotych, złodziej sprzedał za... 380 złotych.

Kradzież miała miejsce pod koniec kwietnia w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Jak informuje tamtejsza komenda policji, łupem złodzieja padł złoty sygnet z herbem "Nowina", przedwojenna własność babki Hipolita Nowina-Konopki - pierwszego niepodległościowego burmistrza Mińska Mazowieckiego.

Policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy.

- Jednym z podejrzanych okazał się 26-letni mińszczanin, który miał już na koncie kradzieże i włamania. Tego dnia, jak dowiedzieli się kryminalni, mógł on wejść do budynku muzeum i zabrać sygnet z gabloty – informuje Daniel Niezdropa rzecznik mińskiej komendy.

Sprzedał za 380 zł

Mężczyznę przewieziono do komendy. W międzyczasie policjanci namierzyli też lombard, w którym zastawiono poszukiwany sygnet. Ustalili, że sprzedającym był zatrzymany przez nich 26-latek.

- Oszacowana wstępnie wartość sygnetu to około 3,5 tys. złotych. Natomiast został sprzedany w lombardzie za 380 złotych. Podejrzanemu przedstawiono już zarzut karny popełnienia kradzieży. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze – dodaje Niezdropa.

Zabytek szczęśliwie wrócił do Muzeum Ziemi Mińskiej. - Dzięki policjantom odzyskano niepowtarzalną pamiątkę po pierwszym niepodległościowym włodarzu mińskiego grodu – podsumowuje rzecznik policji.

skw/r