Odwołane loty do Brukseli. Lotnisko Zaventem zamknięte

Warszawa

TVN24 BIŚOdwołane loty do Brukseli z Warszawy Z kraju

Wszystkie samoloty, które miały dzisiaj odlecieć z Warszawy do Brukseli, zostały odwołane. PLL LOT zapewnia, że pasażerowie mogą bezpłatnie zmienić rezerwacje na pierwszy możliwy rejs do stolicy Belgii. Po wczorajszych zamachach terrorystycznych lotnisko Zaventem pozostanie zamknięte przynajmniej do piątku - poinformowały jego władze.

Jak możemy przeczytać na stronie Lotniska Chopina w Warszawie, odwołano rejsy PLL LOT zaplanowane w środę na 7.20, 16.30 i 19.45. Podobnie jest w przypadku samolotu linii Brussels Airlines, który miał wystartować o 17.25.

PLL LOT: reagujemy na bieżąco

O odwołanych rejsach poinformował również PLL LOT. - Otrzymaliśmy informacje, że lotnisko Zaventem w Brukseli będzie nadal zamknięte co najmniej przez cały dzisiejszy dzień. W związku z tym zdecydowaliśmy o tym, że odwołujemy wszystkie operacje na trasie Warszawa-Bruksela-Warszawa - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik przewoźnika.- Informacje od lotniska otrzymujemy co kilka godzin i na tej podstawie podejmujemy decyzje odnośnie przyszłości kolejnych rejsów na tej trasie. Trudno powiedzieć, kiedy lotnisko będzie gotowe do otwarcia. Nie wiemy również na tą chwilę, kiedy lotnisko opublikuje kolejny komunikat, który pozwoli nam taką decyzję podjąć. Musimy reagować na bieżąco, sytuacja jest bardzo dynamiczna - dodał.Podkreślił, że pasażerowie mogą bezpłatnie zmienić rezerwacje na pierwszy możliwy rejs do Brukseli. - Jesteśmy przygotowani na tą okoliczność, podstawiliśmy w miarę możliwości większe samoloty. Jak tylko lotnisko zostanie otwarte to będziemy starali się rozładować ruch pasażerów jak najszybciej. Ale to mimo wszystko oznacza pewne oczekiwanie, więc prosimy pasażerów o cierpliwość - powiedział Kubicki.

Rzecznik PLL LOT o odwołanych lotach do Brukseli
TVN24 BIŚ

Zaznaczył też, że pasażerom, którzy chcą szybciej dostać się do Brukseli PLL LOT może bezpłatnie zaoferować podróż innymi rejsami do innych miast znajdujących się blisko Brukseli np. do Amsterdamu czy Düsseldorfu.

Nie wiadomo na razie co z jutrzejszymi rejsami, ale prawdopodobnie też zostaną odwołane, bo władze lotniska w Brukseli poinformowały, że port będzie zamknięty także w czwartek.

Samobójczy atak

W dwóch zamachach terrorystycznych w Brukseli zginęło co najmniej 34 ludzi i ponad 200 zostało rannych. Doszło do nich na międzynarodowym lotnisku oraz na stacji metra w pobliżu siedzib instytucji europejskich. Władze ogłosiły trzydniową żałobę narodową. Flagi przy Komisji Europejskiej i Radzie Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztów.

We wtorek odwołano wszystkie loty z i na brukselskie lotnisko. W sumie było to około 600 lotów, na które bilety wykupione miało około 60 tysięcy pasażerów.

Połączenia Brukseli z Warszawą realizują PLL LOT (trzy razy w ciągu dnia) i Brussels Airlines (dwa razy w ciągu dnia). Łącznie z brukselskiego portu korzysta 77 towarzystw lotniczych, oferując stamtąd bezpośrednie rejsy do 226 miast na całym świecie - co uwzględnia także połączenia sezonowe.

Czytaj też na TVN24 BiŚ

tol/PAP