Odwołali wybory w jednym z okręgów. "Zgłosił się tylko jeden kandydat"

Warszawa

TVN 24Wybory samorządowe zaplanowano na listopad (zdjęcie ilustracyjne)

W jednym z okręgów wyborczych podwarszawskiej gminy Stare Babice nie odbędą się wybory do rady gminy. Do rywalizacji o mandat zgłosił się tam tylko jeden kandydat, więc radnym został z automatu.

Gmina Stare Babice podzielona została na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich mieszkańcy mieli wybrać po jednym radnym. W okręgu nr 12 zgłosił się tylko jeden kandydat - Sławomir Sumka. Na niecały miesiąc przed wyborami może się cieszyć z wygranej, mandat ma już w kieszeni.

Tylko jeden chętny

Listy kandydatów można było zgłaszać do 7 października.

- Przedłużyliśmy czas zgłoszeń do 14 października, ale do tego czasu nikt więcej nie zgłosił się w tym okręgu - tłumaczy Teresa Salamucha, przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej. W tej sytuacji wybory do rady gminy w tym okręgu nie odbędą się. - Decyzja jest już oficjalna - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Rzeczywiście, odpowiednia informacja pojawiła się już Biuletynie Informacji Publicznej: W związku z tym, że liczba zarejestrowanych kandydatów jest równa liczbie wybieranych radnych, na podstawie art. 380 Kodeksu wyborczego, w okręgu wyborczym nr 12 głosowania w wyborach do Rady Gminy Stare Babice nie przeprowadza się, a za wybranego na radnego uznaje się zarejestrowanego kandydata Sławomir SUMKA z KWW Nasz Wojcieszyn.

W innych okręgach chętnych było więcej. Najwięcej kandydatów - pięciu - zgłosiło się do okręgu nr 3. W sumie w wyborach do rady gminy wystartują 42 osoby.

Wybory w listopadzie

Wybory samorządowe zarządza premier, jednak ich datę jednoznacznie wyznaczają przepisy kodeksu wyborczego.

Zgodnie z kodeksem wybory samorządowe odbywają się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Kadencja obecnych rad upływa 21 listopada, a ostatnim dniem wolnym od pracy przed tym terminem jest 16 listopada i właśnie wtedy odbędą się wybory samorządowe.

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Podobna sytuacja miała miejsce również na Pomorzu. ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN:

Zostali radnymi " z automatu"
TVN24

su/jb