Odwołali wiceburmistrz Pragi Północ. Ma przejść na Wolę

Warszawa

TVN24Katarzyna Łęgiewicz

Zmiany w zarządzie Pragi Północ. Rada dzielnicy odwołała ze stanowiska Katarzynę Łęgiewicz. Zastąpiła ją dotychczasowa dyrektor dzielnicowego biura finansowania oświaty.

Wiceburmistrz, która jeszcze w środę rano przekazywała klucze do mieszkań komunalnych przy Jagiellońskiej, wieczorem została odwołana ze stanowiska. Wniosek poparli radni rządzącej dzielnicą kolacji PO i SLD. Radni opozycyjnych klubów PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej nie wzięli udziału w głosowaniu.

- Zauważyłem, że pani Łęgiewicz zabrakło dobrego kontaktu z mieszkańcami, to była jej słaba strona. Obserwowałem to między innymi na sesjach rady dzielnicy, gdzie pojawiali się mieszkańcy. Myślę, że również Platforma Obywatelska to dostrzegła - komentuje Ireneusz Tondera, radny SLD na Pradze Północ.

Z Pragi trafi na Wolę?

Na miejsce Łęgiewicz, powołano Edytę Fedorowicz, dotychczas pełniącą funkcję dyrektora dzielnicowego biura finansowania oświaty. - Ona z dzielnicą jest związana od lat. W czasach kryzysu dobrze zarządzała finansami oświaty. W zarządzie będzie zajmować się m.in. właśnie ta dziedziną, więc już na wstępie będzie miała ogromną wiedzę odnośnie potrzeb edukacji w naszej dzielnicy - wyjaśnia Tondera.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvnwarszawa.pl Łęgiewicz trafi teraz do zarządu dzielnicy Wola.

"To rozgrywki w PO"

Opozycja w dzielnicy twierdzi, że to kolejna odsłona wewnętrznych rozgrywek w Platformie Obywatelskiej. - Pani Łęgiewicz pod naciskami PO i SLD sama złożyła rezygnację. Starała się uporządkować trochę sprawy lokalowe w naszej dzielnicy. Być może niektórym osobom się to nie spodobało - twierdzi Jacek Wachowicz, radny dzielnicy z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. I dodaje, że nowej wiceburmistrz trzeba dać zielone światło do działań. - Na pewno będziemy przyglądać się jej działaniom - zapewnia Wachowicz.

Awantura polityczna

Na Pradze Północ działa wciąż zarząd komisaryczny. Stało się tak w 2010 roku na początku obecnej kadencji. Wtedy na Pradze Północ doszło do politycznego zawirowania: burmistrzem wybrano Jacka Sasina z PiS. Przeważył głos jednego z radnych PO, który niespodziewanie poparł kandydata PiS i Wspólnoty Samorządowej.

Po tej decyzji szefowa rady przerwała sesję i uniemożliwiła wybór zarządu. Zarząd komisaryczny powołała prezydent Hanna Gronkiewicz-Watz. Obowiązki jego szefa pełni Piotr Zalewski.

bf/b