Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Odwołali wiceburmistrz Pragi Północ. Ma przejść na Wolę

Warszawa

TVN24Katarzyna Łęgiewicz

Zmiany w zarządzie Pragi Północ. Rada dzielnicy odwołała ze stanowiska Katarzynę Łęgiewicz. Zastąpiła ją dotychczasowa dyrektor dzielnicowego biura finansowania oświaty.

Wiceburmistrz, która jeszcze w środę rano przekazywała klucze do mieszkań komunalnych przy Jagiellońskiej, wieczorem została odwołana ze stanowiska. Wniosek poparli radni rządzącej dzielnicą kolacji PO i SLD. Radni opozycyjnych klubów PiS i Praskiej Wspólnoty Samorządowej nie wzięli udziału w głosowaniu.

- Zauważyłem, że pani Łęgiewicz zabrakło dobrego kontaktu z mieszkańcami, to była jej słaba strona. Obserwowałem to między innymi na sesjach rady dzielnicy, gdzie pojawiali się mieszkańcy. Myślę, że również Platforma Obywatelska to dostrzegła - komentuje Ireneusz Tondera, radny SLD na Pradze Północ.

Z Pragi trafi na Wolę?

Na miejsce Łęgiewicz, powołano Edytę Fedorowicz, dotychczas pełniącą funkcję dyrektora dzielnicowego biura finansowania oświaty. - Ona z dzielnicą jest związana od lat. W czasach kryzysu dobrze zarządzała finansami oświaty. W zarządzie będzie zajmować się m.in. właśnie ta dziedziną, więc już na wstępie będzie miała ogromną wiedzę odnośnie potrzeb edukacji w naszej dzielnicy - wyjaśnia Tondera.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvnwarszawa.pl Łęgiewicz trafi teraz do zarządu dzielnicy Wola.

"To rozgrywki w PO"

Opozycja w dzielnicy twierdzi, że to kolejna odsłona wewnętrznych rozgrywek w Platformie Obywatelskiej. - Pani Łęgiewicz pod naciskami PO i SLD sama złożyła rezygnację. Starała się uporządkować trochę sprawy lokalowe w naszej dzielnicy. Być może niektórym osobom się to nie spodobało - twierdzi Jacek Wachowicz, radny dzielnicy z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. I dodaje, że nowej wiceburmistrz trzeba dać zielone światło do działań. - Na pewno będziemy przyglądać się jej działaniom - zapewnia Wachowicz.

Awantura polityczna

Na Pradze Północ działa wciąż zarząd komisaryczny. Stało się tak w 2010 roku na początku obecnej kadencji. Wtedy na Pradze Północ doszło do politycznego zawirowania: burmistrzem wybrano Jacka Sasina z PiS. Przeważył głos jednego z radnych PO, który niespodziewanie poparł kandydata PiS i Wspólnoty Samorządowej.

Po tej decyzji szefowa rady przerwała sesję i uniemożliwiła wybór zarządu. Zarząd komisaryczny powołała prezydent Hanna Gronkiewicz-Watz. Obowiązki jego szefa pełni Piotr Zalewski.

bf/b