Odwiedzą prawie dwa tysiące domów. Zachęcą do wymiany "kopciuchów"

Warszawa

Urząd MiastaEkoedukatorzy odwiedzą blisko 1850 domów

Do końca października, ekoedukatorzy odwiedzą blisko 1850 domów na Mokotowie, w Ursusie, we Włochach i na Białołęce. Będą namawiać mieszkańców do wymiany nieekologiczncyh pieców bądź przyłączenie się do sieci ciepłowniczej - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

Ekoedukatorzy po raz drugi wyruszą na spotkanie z mieszkańcami stolicy. Dotychczas odwiedzali oni mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy na Białołęce, w Rembertowie, Targówku, Wawrze i Wesołej.

W trakcie takiej wizyty mieszkańcy dowiadują się, jakie przepisy nakłada uchwała antysmogowa. Stanowi ona, że do końca 2022 roku z domów muszą zniknąć wszystkie stare piece, które nie spełniają norm ekologicznych. Od lipca mieszkańcy Mazowsza nie mogą ogrzewać gospodarstw mułem, wilgotnym drewnem i węglem brunatnym. Edukatorzy wskazują ponadto, skąd wziąć dotację na wymianę pieca. Mogą one pokryć nawet do 100 procent inwestycji.

Wnioski o ekodotacje

Ratusz przypomniał, że od września można składać wnioski o dofinansowanie likwidacji starego pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej zaplanowanego na przyszły rok.

Co należy zrobić? Trzeba wypełnić dokumenty w warszawskim Biurze Ochrony Środowiska lub Wydziale Ochrony Środowiska w swojej dzielnicy, aby otrzymać od 7 do 20 tysięcy złotych na inwestycję. Jak wyjaśniono, do końca marca 2019 roku o pieniądze mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne jak i przedsiębiorcy. Potrzebne formularze dostępne są na stronie internetowej, w Biurze Ochrony Środowiska (BOŚ) i w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. W przypadku wątpliwości przy wypełnianiu wniosków, mieszkańcy mogą poprosić o pomoc pracowników urzędu.

650 wymienionych kopciuchów

Program wymiany stołecznych "kopciuchów" i podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej ruszył w styczniu 2017 r. Ratusz poinformował, że piece wymieniono w ponad 650 lokalach, a 500 gospodarstw podłączono do sieci. W 2017 roku warszawiacy otrzymali 11,1 mln zł w formie dotacji na inwestycje związane z ochroną środowiska, m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne.

Ratusz dodał, że mieszkańcy stolicy mogą ponadto skorzystać z osłonowego programu "Zielone wsparcie" bądź "Zielone wsparcie do 100 procent" jeżeli ich nie stać na modernizację kotłowni.

Urzędnicy zaznaczają, że Warszawa ma największy w Unii Europejskiej system sieci ciepłowniczej, z którego korzysta 80 procent mieszkańców.

To jednak nie jedyny sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. - Warszawiacy jeżdżą ekologicznymi autobusami, tramwajami oraz korzystają z kolejnych kilometrów rowerowych ścieżek. Dzięki nowo powstałym parkom, skwerom i posadzeniu kilkuset tysięcy drzew tereny zieleni stanowią obecnie 40 procent przestrzeni miasta. W trosce o czyste powietrze rozmawiamy także z mieszkańcami. Zachęcamy ich do ekologicznego ogrzewania domu i przypominamy o możliwości skorzystania z finansowego wsparcia, które daje stolica - stwierdziła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz cytowana w komunikacie ratusza.

Zobacz co o smogu mówią kandydaci na prezydenta Warszawy:

Rafał Trzaskowski o walce ze smogiemTVN24
wideo 2/4

PAP/kk/pm