Odwiedź świątynię rozpusty i staromiejskie piwnice

Warszawa

SZRMPiwnice po renowacji

Elizeum, czyli podziemną rotundę nazywaną świątynią rozpusty, i odnowione staromiejskie piwnice, będzie można zwiedzać w najbliższy weekend za darmo. Wszystko w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

"Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków po raz pierwszy dołączyło do grona organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach obchodów, warszawiacy będą mogli przejść szlakiem Kulturalnych Piwnic Staromiejskich oraz zobaczyć Elizeum" – informuje ratusz.

Zejdź do świątyni rozpusty

Już w sobotę, o każdej pełnej godzinie między 12 a 17 będzie można udać się na wycieczkę po Elizeum, które znajduje się w parku Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej. Ta podziemna rotunda jest, na co dzień niedostępna dla zwiedzających.

O podziemiach krążyły różne plotki. Oficjalnie miało być to miejsce "dla przyjaciół i pięknych pań". W prasie z epoki pojawiały się jednak informacje, że to loża masońska. Mówiło się również o rozwiązłym życiu towarzyskim w Elizeum.

Elizeum stanowi pozostałość pawilonów ogrodowych założonych w XVIII w. przez podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego, a zaprojektowana przez Szymona B.Zuga. - W pomieszczeniu jest niezwykła akustyka. Mówiąc szeptem jesteśmy słyszani w całym obiekcie - wyjaśnia Andrzej Wolański z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Obiekt został udostępniony także dla grup szkolnych po wcześniejszym umówieniu w dniach 10-14 września 2012 r. Zgłoszenia dla szkół przyjmowane są na adres elizeum@um.warszawa.pl.

Odwiedź piwnice

Z kolei w niedzielę będzie można zejść do staromiejskich piwnic, które kryją zabytki i kopie skarbów. Te pomieszczenia magazynowe, podzielone i ukryte pod grubą warstwą tynków były niedostępne i nie używane przez wiele dziesięcioleci. - Dzięki wsparciu ze środków zewnętrznych, udało się je odrestaurować, zaadaptować i udostępnić na funkcje kulturalne - zachwala Katarzyna Zawiła ze Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zwiedzanie odbędzie się w 16 września w godz. 12-17 w trzech grupach tematycznych: konserwatorskiej, archeologicznej i historycznej. Trasa zwiedzania rozpocznie się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Rynek Starego Miasta 28, a zakończy w siedzibie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowy: kzawila@um.warszawa.pl do czwartku, 13 września.

Akcja jest zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli święta zabytków kultury Starego Kontynentu.

ran//ec