Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Odtworzą wybuch czołgu-pułapki. "Będziemy zrzucać mięso"

Warszawa

TVN24Kręcą Miasto44 na Starym Mieście

Ulica Mostowa na Nowym Mieście zamieniła się plan filmowy. Twórcy "Miasta 44" odtwarzają tam jeden z najbardziej tragicznych epizodów Powstania Warszawskiego - przejazd zdobytego pojazdu bojowego, zakończony eksplozją i śmiercią ok. 300 osób.

- Gramy scenę, która odbyła się w rzeczywistości 13 sierpnia 1944 roku, czyli wybuch czołgu-pułapki. Specjalnie na potrzeby tej sceny zbudowaliśmy pojazd o nazwie Borgward IV, mylnie nazywany Goliatem - mówił na antenie TVN24 Jan Komasa, reżyser filmu opowiadającego o stolicy w czasie Powstania Warszawskiego.

"Kilka ton mięsa"

To jeden z najbardziej znanych i tragicznych momentów zrywu z 1944 roku. Powstańcy i cywile cieszyli się ze zdobycia niemieckiego pojazd bojowego.

- Nie wiedzieli dokładnie, co to jest za czołg. Przejechali nim całe Stare Miasto. Niestety doszło do detonacji, która zabiła 300 osób – przypomina Komasa.

Właśnie te sceny nagrywane były na Nowym Mieście, m.in. na ulicy Mostowej. Przed aktorami i twórcami jeszcze tragiczny finał całej historii. – Scena, jedna z bardziej spektakularnych odbędzie się tutaj jutro i pojutrze. Na jej potrzeby przygotowaliśmy kilka ton mięsa, które będziemy zrzucać z góry – opisuje scenariusz reżyser.

Premiera za rok

Film "Miasto 44" postaje w Warszawie, ale również w Świebodzicach, Łodzi czy Wrocławiu. Film ma jak najwierniej oddać wydarzenia powstańczej stolicy. Ma być też opowieścią o mieście i młodych mieszkańcach, którzy 1 sierpnia 1944 roku wkroczyli w nową epokę.

Premiera zaplanowano w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warsawskiego 1 sierpnia 2014 na Stadionie Narodowym. ran/b