Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Odtwarzają dach synagogi. Później trafi do Warszawy

  TVN Warszawa

  TVN24Studenci i konserwatorzy odtworzą dach synagogi

  Ponad 100 studentów sztuki, konserwatorów zabytków oraz pasjonatów na podstawie fotografii rekonstruuje dach i polichromię zniszczonej podczas II wojny światowej synagogi w Gwoźdźcu (teren obecnej Ukrainy). Prace rozpoczęły się w Gdańsku, lecz będą prowadzone także w innych miastach.

  Zdobiony dach synagogi stanie się jednym z bardziej spektakularnych eksponatów Muzeum Historii Żydów Polskich, które ma zostać otwarte w Warszawie w przyszłym roku.

  Pod czujnym okiem mistrzów

  W warsztatach rekonstrukcyjnych bierze udział 20 osób, w tym 8 Polaków. Prace będą nadzorowali artyści z Handshouse Studio. Pasjonaci będą więc pracować pod okiem mistrzów: rzemieślników i malarzy, używając tradycyjnych technik i materiałów, takich jak 300 lat temu.

  Tworzenie i zbliżanie

  Młodzi ludzie nie tylko przywracają zabytkowi jego unikatowy wygląd. Dzięki międzynarodowemu projektowi "Gwoździec. Re!konstrukcja" mogą spotkać rówieśników z różnych stron świata.

  ws/par//mz