Odszkodowania za hałas. Lotnisko obiecuje szybsze wypłaty

Mieszkańcy chcą odszkodowańLotnisko Chopina

Ponad 400 ursynowskich mieszkań odwiedzą w najbliższych miesiącach ekipy akustyczne z Lotniska Chopina. Będą sprawdzać, czy mieszkańcom należą się odszkodowania za izolację zabezpieczającą przed hałasem. Przez dwa lata wykonano takich tylko kilka. Władze lotniska zapewniają, że ma się to zmienić. Mieszkańcy Ursynowa w te deklaracje nie wierzą.

Do 3 sierpnia 2013 mieszkańcy obszarów narażonych na hałas spowodowany sąsiedztwem Lotniska Chopina złożyli ponad 4,5 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej (chodzi m.in. o wymianę okien, uszczelnienie ścian czy stropów) na koszt Polskich Portów Lotniczych. W ostatnim terminie przed siedziba spółki ustawiły się ogromne kolejki.

Jak się okazuję, po upływie niemal dwóch lat od tego momentu izolacje akustyczne zainstalowano w zaledwie kilka mieszkaniach. Dlaczego? Porty Lotnicze tłumaczą się skomplikowanymi pomiarami, kosztorysami i procedurami. Teraz sprawy mają przyspieszyć. O nowym sposobie weryfikacji wniosków przedstawiciele lotniska mówili na środowym spotkaniu w urzędzie dzielnicy Ursynów.

Mieszkańcy o innych formach protestu
Mieszkańcy o innych formach protestuTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Nowe procedury, lepsze tempo

- Od 20 kwietnia zaczęliśmy wdrażanie nowej procedury, która znacznie przyspieszy cały proces. Na Ursynowie zakwalifikowano około 400 wniosków o wykonanie izolacji. W ciągu najbliższych tygodni nasze ekipy akustyczne odwiedzą zgłoszone lokale i wykonają pomiary niezbędne do obliczenia wysokości odszkodowania za zamontowanie izolacji – tłumaczył Mirosław Magnucki, szef Działu Zarządzania Nieruchomościami PPL.

Jak tłumaczył, teraz do obliczenia wysokości odszkodowania za wykonanie izolacji wystarczy pomiar… okien w mieszkaniu.

– Zrezygnowaliśmy z czasochłonnych ekspertyz akustycznych w poszczególnych lokalach i opiniowania kosztorysów. Do tej pory były to dwa etapy procedury, które najbardziej opóźniały jej zakończenie – wyjaśniał Magnucki. - Będziemy mogli wszystko przeprowadzać znacznie szybciej i sprawniej. Przy jego obliczaniu uwzględniona będzie liczba i wielkość okien w lokalu pomnożona przez odpowiedni współczynnik – dodał i zapewnił, że ekipy akustyczne odwiedzą wszystkie lokale w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

"Żądamy też tego, co nam się słusznie należy"

Optymizmu przedstawicieli lotniska nie podzielali jednak mieszkańcy Ursynowa, którzy przyszli na spotkanie. Część z nich od dwóch lat czeka na informację od Polskich Portów Lotniczych, czy ich wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane.

- Chcemy żyć w zgodzie z PPL, ale żądamy też tego, co nam się słusznie należy. Jeżeli w przeciągu pół roku, nie będziemy mieć odpowiedzi, to zastosujemy takie środki, które władze lotniska odczują znacznie dotkliwiej niż spory w sądzie – skomentował Zdzisław Rowiński, jeden z mieszkańców starających się o odszkodowanie.

Sceptycznie do zapewnień przedstawicieli lotniska odnieśli się także ursynowscy radni.

– To naszą dzielnicę najbardziej dotyka dyskomfort związany z hałasem startujących i lądujących samolotów. Sąsiedztwo lotniska jest bardzo uciążliwe, a my jako mieszkańcy nie mamy z niego żadnego pożytku – argumentował radny Paweł Lenarczyk.

Odszkodowania za hałas

W 2011 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę o ustanowieniu wokół Lotniska Chopina Obszaru Ograniczonego Użytkowania. Zgodnie z nią część mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic mogą składać wnioski dot. wykonania izolacji akustycznych i odszkodowań za obniżenie wartości nieruchomości znajdujących się w granicy OOU.

Ale władze spółki uznały, że rozpatrzenie tych ostatnich roszczeń nie leży w gestii Polskich Portów Lotniczych, ale sądu. "PPL nie uznaje roszczeń odszkodowawczych z tytułu zmniejszenia wartości nieruchomości, ponieważ wykonane na zlecenie Przedsiębiorstwa analizy wykazują brak wpływu utworzenia OOU na wartość nieruchomości" – czytamy w piśmie skierowanym do radnych Michał Kaczmarzyk, dyrektor PPL.

Jak będą wyglądały wizyty ekip akustycznych?
Jak będą wyglądały wizyty ekip akustycznych?Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Justyna Koszewska/b

Źródło zdjęcia głównego: Lotnisko Chopina

Pozostałe wiadomości

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl