Odsłonięto tablicę upamiętniającą Wiesława Chrzanowskiego

Warszawa

TVN24Na Powiślu odsłonięto tablicę

Tablicę upamiętniającą prawnika, żołnierza AK i marszałka Sejmu I kadencji prof. Wiesława Chrzanowskiego odsłonięto na Powiślu. - Prof. Chrzanowski to wzór patrioty - mówili marszałek Sejmu Radosław Sikorski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tablica została umieszczona na ścianie domu przy ul. Solec, gdzie Chrzanowski mieszkał w latach 1966-2012.

Marszałek Sejmu powiedział podczas uroczystości odsłonięcia tablicy, że Chrzanowski był dla niego wzorem patrioty, parlamentarzysty i dżentelmena. Podkreślił, że "był wielkim Polakiem".

Honorowy Obywatel Warszawy

- Prof. Chrzanowski był człowiekiem wielkich zasług - mówiła z kolei Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że był wychowawcą wielu pokoleń Polaków, wzorem patrioty. Przypomniała, że został Honorowym Obywatelem Warszawy.

Inicjator przygotowania tablicy poseł PO Stefan Niesiołowski powiedział, że wielokrotnie spotykał się w czasach PRL z Chrzanowskim w jego mieszkaniu na Solcu.

- Przychodziłem tu przez wiele lat, tu pisaliśmy różne dokumenty. Tu był taki ośrodek w pewnym momencie walki z komunizmem. Prof. Chrzanowski był człowiekiem ogromnej delikatności, kultury, nie dbał o pieniądze. Niesłychanie uczciwy osobiście. Bardzo wiele zrobił dla Polski, bohater - powiedział Niesiołowski dziennikarzom.

Działacz opozycji antykomunistycznej

Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 r., zmarł 29 kwietnia 2012 r. Był profesorem nauk prawnych, w przeszłości żołnierzem Armii Krajowej, później działaczem opozycji antykomunistycznej. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, w 1991 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym.

Współzakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe; był pierwszym prezesem partii, a później przewodniczącym Rady Naczelnej. W latach 1997-2001 był senatorem. Przez wiele lat był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcą prawa.

W maju 2005 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński powołał Chrzanowskiego do kapituły tego orderu.Został również odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1993 r.).

PAP