Odsłonięcie pomnika w rocznicę katastrofy. Jest program obchodów

Najnowsze


Odsłonięcie pomnika ofiar tragedii smoleńskiej i kamienia w miejscu, w którym ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego. Ponadto przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. To główne punkty programu obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W programie przedstawionym przez Prawo i Sprawiedliwość na Twitterze znalazł się również apel rodzin smoleńskich, w którym wystosowano zaproszenie do udziału w obchodach.

Ostatni marsz

"Marsz - na którym spotkamy się po raz dziewięćdziesiąty szósty - będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci. To nie jest zbieżność przypadkowa. W tych dopełniających się liczbach zawarta jest wielka moc symboliczna" - czytamy w apelu.

Ponadto rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej podziękowały uczestnikom marszów, służbom porządkowym i funkcjonariuszom służb mundurowych za "zapewnienie bezpiecznych przemarszów".

Zapraszamy na obchody VIII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Powiadomcie swoje rodziny i znajomych. Spotkajmy się w Warszawie. Pokażmy, że pamiętamy! #Pamiętamy #10kwietnia Wydarzenie #FB: https://t.co/8Z5kn7kq5G pic.twitter.com/z2Uf9yBek5— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 29 marca 2018

Msza, pokazy filmów, odsłonięcie pomników

Obchody rozpoczną się od mszy świętej o godzinie 8 w kościele seminaryjnym w Warszawie. Po mszy odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Od godziny 9 do 15 przewidziane są dwa bloki filmowe na placu Piłsudskiego.

O godzinie 15 odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego, po której o 15.30 nastąpi odsłonięcie pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r., po którym nastąpi złożenie wieńców przed pomnikiem.

Następnie o godzinie 16 odsłonięty zostanie kamień w miejscu, w którym ma stanąć pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na 16.15 przewidziane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Następnie odbędzie się półgodzinny koncert.

Przemówienie przed Pałacem Prezydenckim

Wieczorem zaplanowano mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, a po przemarszu z bazyliki przed Pałac Prezydencki przemówienie wygłosi ponownie prezes PiS. Uroczystości zakończą się o 21.15 przed pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i najwyżsi dowódcy.

Zobacz jak wyglądała ostatnia miesięcznica smoleńska:

Kaczyński: to przedostatni marszTVN24
wideo 2/2

PAP/kw/b