Odsłonięcie pomnika Kaczyńskiego. Rzeczniczka PiS ogłosiła program

TVN Warszawa

Ruszyły prace przy budowie pomnikaTVN24
wideo 2/4

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek potwierdziła, że uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy placu Piłsudskiego odbędą się 10 listopada. Związane z tym wydarzenia będą trwać od rana do wieczora.

10 kwietnia, podczas obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, odsłonięto pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Charakterystyczne czarne schody nie będą jedynym monumentem w rejonie placu Piłsudskiego, nawiązującym do tego tragicznego wydarzenia. Tuż obok, na parkingu przed Garnizonem Warszawa, znajdzie się pomnik Lecha Kaczyńskiego. Cokół pod figurę zmarłego tragicznie prezydenta jest już gotowy.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek potwierdziła, że monument zostanie odsłonięty w sobotę 10 listopada. O godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 rozpocznie się msza w intencji ofiar katastrofy. Kolejne nabożeństwo odbędzie się o 17 w bazylice św. Jana Chrzciciela przy Świętojańskiej 8. Po nim z tego samego miejsca wyruszy marsz pamięci na plac Piłsudskiego.

Odsłonięcie pomnika wyznaczono na na godzinę 19.15. Po uroczystości przemówienie wygłosi prezydent Andrzej Duda oraz prezes Jarosław Kaczyński. Następnie odbędzie się Niepodległościowy Apel Pamięci. Na koniec przed pomnikiem złożone zostaną kwiaty.

Kotyliony, wojsko i potańcówka

Tego samego dnia odbędą się także uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości, organizowane przez miasto. Między godziną 12 a 18 na placu Zamkowym trwać będzie piknik historyczny, gdzie nadarzy się okazja do samodzielnego wykonania biało-czerwonego kotyliona. Prezentowany będzie zabytkowy sprzęt wojskowy, przy którym pokażą się rekonstruktorzy w mundurach historycznych z różnych epok.

Oprócz pikniku warszawiacy będą mogli spotkać aktora wcielającego się w Józefa Piłsudskiego. "Marszałka" przywitają mieszkańcy w strojach sprzed 100 lat. Towarzyszyć im będą ułani na koniach. Nie zabraknie sceny przekazania władzy przez Radę Regencyjną. Wszystko przy akompaniamencie orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna.

Dodatkowymi atrakcjami będą występ Trupy Teatralnej Warszawiaki oraz klasyczna potańcówka.

Dla fanów komunikacji miejskiej, kursować będą zabytkowe tramwaje linii N.

Sport i muzyka poważna

Dzień później, w niedzielę 11 listopada, wystartuje Bieg Niepodległości. Biegacze wyruszą z okolic ronda Radosława punktualnie o godzinie 11.11. Trasa została wytyczona wzdłuż al. Jana Pawła II, ul.Chałubińskiego i al. Niepodległości do ulicy Rakowieckiej. Spróbować swoich sił będą mogli też najmłodsi w biegu "Mila na stulecie" na dystansie 1918 metrów. Ciekawym zwyczajem podczas biegu jest ustawienie biegaczy w dwóch kolumnach, tak by tworzyli biało-czerwoną flagę.

Melomanów zainteresuje na pewno uroczysty koncert "Niepodległa - Wolna - Nasza". W programie koncertu znajdzie się "Msza Polska" Jana Maklakiewicza do słów Marii Szpyrkówny oraz najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne w opracowaniach na chór mieszany. Wystąpią: Barbara Zamek - sopran, Adam Hrynkiewicz - organy, chór kameralny Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer-Falkiewicz. Początek koncertu o godzinie 18.45 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Zobacz jak obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego:

Wielka Defilada NiepodległościTVN24
wideo 2/23

ml/b