Odsłonią tablicę ku czci zamordowanego policjanta

Warszawa

| Dolnośląski Festiwal Naukifot. amstaff

W czwartek o godz. 9.30, w pobliżu przystanku tramwajowego Fort Wola zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona funkcjonariuszowi Komendy Stołecznej Policji podkom. Andrzejowi Strujowi.

Odsłonięcie tablicy odbędzie się w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci policjanta.

W uroczystości, która odbędzie się przy kapliczce przy skrzyżowaniu ul. Fort Wola i Wolskiej, weźmie udział min. rodzina funkcjonariusza, przedstawiciele władz miasta Warszawy, Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie i Komendy Stołecznej Policji.

Zginął bo interweniował

Do tragedii doszło 10 lutego tuż przy CH Fort Wola. Andrzej Struj, który wtedy był na urlopie, zwrócił dwóm młodym chłopakom uwagę, bo demolowali tramwaj. Jeden z nich wyciągnął nóż i w biały dzień na przystanku tramwajowym zadał kilka ciosów. Drugi przytrzymywał Struja.

Jeden z ciosów okazał się śmiertelny.

Zabójcy czekają na wyrok

Już wkrótce wyrok mają usłyszeć zabójcy policjanta. 11 lutego wygłoszone będą mowy końcowe, prawdopodobnie wtedy też Piotr R. i Mateusz N. usłyszą wyrok. Obu grozi do 25 lat więzienia.

15 lat pracy

Struj służył w policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. Osierocił dwie córki. W chwili, gdy został zamordowany, był na urlopie. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność. Został też awansowany na stopień podkomisarza.

mjc/par