Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Odpowiedzialność polityczną za aferę ponosi prezydent Warszawy"

Warszawa

TVN24Tomasz Siemoniak

- Odpowiedzialność polityczną za aferę reprywatyzacyjną ponosi prezydent Warszawy - przyznał we wtorek w radiu RMF FM Tomasz Siemoniak (PO). Dodał jednak, że nie może być tak, że jedyną twarzą tej sprawy będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zdaniem posła PO, nieprawidłowości związane z reprywatyzacją są efektem zaniechań kilku poprzednich ekip i prezydentów stolicy.

- Sprawa toczy się wiele miesięcy, wiele tu już zostało powiedziane. Na pewno od wczoraj mamy nową odsłonę, bo zatrzymano kilka osób. Poczekajmy na to, co powie prokuratura, poczekajmy na zarzuty, poczekajmy na więcej szczegółów – dodał.

PRL-owskie praktyki

Siemoniak pytany o to, czy powołanie komisji reprywatyzacyjnej było dobrym pomysłem, odpowiedział, że komisja "wcale niczego nie będzie 'wyświetlała', tylko ma być taką działająca obok obecnych przepisów komisją, która może odwracać różne rzeczy".

Powiedział, że ma dystans do pomysłów, które "nie wykorzystują normalnych procedur - prokuratury, sądów - bo łatwo potem jest do innych spraw coś takiego stosować". - To trochę przypomina PRL-owskie praktyki. Zresztą jakoś sprawa się zatrzymała, nie słyszeliśmy o niej przez wiele tygodni - dodał Siemoniak.

Trzy nazwiska do prezydentury Warszawy

Na pytanie dziennikarza, czy PO ma już kandydatów na prezydentów miast, Siemoniak odpowiedział, że po sobocie robił odpowiednią "przymiarkę" do 50 miast.

- Chcielibyśmy, żeby to była taka pierwsza 50-tka kandydatów na prezydentów. Myślimy o miastach wojewódzkich i tych miastach, które były wcześniej też stolicami województw. Oceniamy, czy wybory będą jesienią tego roku, czy w roku przyszłym. Warto mieć liderów, warto ich pokazać i warto, żeby mieli czas może nie na kampanię, ale na prezentację samych siebie - mówił polityk PO.

Według Siemoniaka, atutem PO jest to, że ma "wiele ciekawych osób, które są w stanie wygrywać wybory".

- Jaka partia może pokazać trzech kandydatów w Warszawie, którzy mają szansę na zwycięstwo, bo każdy z tej trójki: Trzaskowski, Halicki, Kidawa-Błońska - ma poważne szanse na zwycięstwo - podsumował Siemoniak.

Poseł odniósł się również do ostatnich krajowych wyjazdów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O TEJ SPRAWIE CZYTAJ WIĘCEJ NA PORTALU TVN24.PL

Zobacz materiał "Faktów" TVN o zatrzymaniach:

Reprywatyzacja. Pięć osób zatrzymanych przez CBA
Maciej Knapik, Fakty TVN

mart/kib/PAP