Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

"Odmiejscowione" urzędy ułatwią zameldowanie

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plStołeczny ratusz

Od października warszawiacy mogą załatwić sprawy meldunkowe w dowolnym urzędzie. W planach jest też udostępnienie funkcji podglądu kolejki i umówienie wizyty przez internet we wszystkich urzędach dzielnic.

Jak informuje ratusz, urzędy dzielnic zostały "odmiejscowione". Co to znaczy? - Wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli załatwić sprawy administracyjne w każdym urzędzie dzielnicy, niezależnie od miejsca zamieszkania. W konsekwencji warszawiacy będą mogli zaoszczędzić czas, a urzędnicy - usprawnić obsługę - tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Centralna baza danych umożliwia załatwienie w dowolnym urzędzie dzielnicy zameldowania na pobyt stały i czasowy, wymeldowania, przemeldowania w ramach stolicy oraz udostępniania danych z akt ewidencji ludności.

Plany na 2015 rok

- Warszawa bierze też udział w pracach nad wprowadzeniem ogólnopolskiej bazy danych i odmiejscowienia spraw związanych z wydawaniem dowód osobistych. W 2015 roku ma powstać krajowy system, który umożliwi m.in. wymianę dowodu tożsamości w dowolnym urzędzie gminy lub urzędzie miasta na terenie całego kraju – informują urzędnicy

– W 2015 roku chcemy również w stolicy utworzyć centralny, ogólnomiejski system Pojazd i Kierowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe byłoby załatwienie spraw z zakresu rejestracji pojazdów oraz praw jazdy na terenie całej Warszawy, niezależnie od dzielnicy, w której jest się zameldowanym – mówi o planach Marcin Wojdat, sekretarz Warszawy.

W planach jest też udostępnienie funkcji podglądu kolejki i umówienie wizyty przez Internet we wszystkich urzędach dzielnic w ogólnomiejskim serwisie.

Jak zaznacza urząd miasta, wprowadzenie tego systemu wymaga zakupu urządzeń systemu zarządzania kolejką w dzielnicach Rembertów, Ursus i Wesoła oraz wymiany przestarzałych rozwiązań w Śródmieściu i na Włochach.

Ułatwienia dla firm w rejestracji pojazdów

W maju 2014 r. odmiejscowiono również usługi związane z rejestracją pojazdów dla firm, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą w delegaturach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich na terenie dzielnic Bemowo, Praga-Północ i Żoliborz zarejestrować swoje pojazdy.

ran/r