Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Odkryli pompę sprzed wojny. Wciąż działa

Najnowsze


Na budowie stacji metra Stadion, budowniczy natknęli się na kolektor wodny wraz z pompą z 1931 roku. Okazało się, że urzadzenie działa do dziś i bez problemu połączono je z nową instalacją.

Odkopana instalacja to część krytego kanału zwanego kolektorem stadionowym. Łączy on Port Praski z Jeziorem Kamionkowskim i reguluje poziom wody w zbiornikach po praskiej stronie Warszawy.

Dotychczasowy przebieg kanału kolidował z powstającą stacją. Dlatego budowniczy musieli go przebudować. Przy tej okazji odkryli, że kanał, który muszą połączyć z nowym pochodzi z 1931 roku.

Pompa działa do dziś

Projekt przebudowy przewiduje także modernizację stacji pomp "Zieleniecka". Ta również pochodzi z 1931 roku i obsługuje kolektor stadionowy – jest tam m.in. pompa Sulzer nieprzerwanie działająca od uruchomienia stacji do dziś.

Na budowanym zakończeniu kolektora, w murze oporowym basenu Portu Praskiego, zaprojektowano i wykonano klapę burzową, która ma stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe przed napływem wód z Wisły. Cały system przebudowy bierze również pod uwagę planowaną realizację śluzy wodnej na wejściu do Portu Praskiego.

bf/bako

Źródło zdjęcia głównego: AGP Metro Polska