Najnowsze

Odkryli kości słonia leśnego na budowie metra. Ssak będzie miał mural

Najnowsze

UMTak będzie wyglądał mural na Woli

Wolscy urzędnicy wybrali projekt, na bazie którego powstanie mural upamiętniający słonia leśnego. Kości ssaka odkryto na stacji Płocka w trakcie rozbudowy II linii metra.

Mural ozdobi ścianę budynku przy ulicy Skierniewickiej 11.

"Projekt przedstawia słonia leśnego obok stacji metra, a także inne elementy prehistorycznej fauny i flory. Dzieło pełne jest wyrazistych, przenikających się kolorów, a sam malunek znajdzie się na ścianie o wymiarach 15 na 13 metrów" – czytamy w komunikacie urzędu dzielnicy.

Urzędnicy zapewniają, że malowidło powstanie jeszcze w tym roku.

Zwyciężczyni otrzyma pięć tysięcy złotych

Do konkursu zorganizowanego przez dzielnicę Wola zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Jury zdecydowało się nagrodzić pracę Marty Żylskiej - absolwentki Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Autorka projektu otrzyma w nagrodzę pięć tysięcy złotych.

– W najbliższym czasie wyłonimy wykonawcę, czekamy również na decyzję ornitologiczną i przystępujemy do pracy – powiedział dyrektor dzielnicowego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Mateusz Matejewski. I dodał, że mural powstanie po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków.

- Jeśli uda się uzyskać wcześniej opinię ornitologiczną, że budki dla jeżyków nie są zasiedlone przez ptaki, to do pracy przystąpimy wcześniej - dodał.

20-letniej samica słonia leśnego

Kości prehistorycznego ssaka odkryto w grudniu ubiegłego roku. Robotnicy natrafili na nie sześć metrów pod ziemią, przy stacji metra C08 Płocka. Na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór nad budową tego odcinka II linii metra.

Po zabezpieczeniu, szczątkami zajęli się paleontolodzy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Ich badanie trwało kilka miesięcy. W sierpniu Metro Warszawskie poinformowało o wynikach tych badań.

"Znalezione kości miednicy oraz fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego. Wiek znaleziska datuje się na około 132 - 115 tysięcy lat" - poinformowała Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Ten okres nazywany jest interglacjałem eemskim. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski w tamtym okresie, mierzyły nawet cztery i pół metra wysokości i ważyły do siedmiu ton.

Słoń powróci na Płocką

Władze Woli wraz z członkami organizacji WAWstep postanowili upamiętnić ssaka. Po spotkaniach między przedstawicielami metra, projektanta, wykonawcy oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego postanowiono, że najlepszym sposobem na wyeksponowanie wykopaliska będzie gablota podłogowa, która znajdzie się na stacji Płocka. Trafią do niej skopiowane i wydrukowane w 3D kości. Te prawdziwe trafią do muzeum.

Budowa wolskiego odcinka II linii metra ma się zakończyć za nieco ponad dwa miesiące. Na trzech stacjach: Młynów, Płocka i Księcia Janusza trwają prace wykończeniowe. W tunelach ułożono już całe torowisko, na powierzchni trwa montaż stalowych konstrukcji wejść. Wykonawca ma czas do 28 listopada na oddanie inwestycji.

ab/ran

Szczątki dużego ssaka na budowie metra
Szczątki dużego ssaka na budowie metraMetro Warszawskie
wideo 2/3

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości