Odkryli fragmenty kanału z czasów Starynkiewicza

Warszawa

Na ruiny przedwojennej piwnicy i kanału ściekowego natrafili robotnicy remontujący kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 3. Według archeologów to ślady niezrealizowanej inwestycji kanalizacyjnej z przełomu XIX i XX wieku przez prezydenta Starynkiewicza.

Remont budynku należącego do Uniwersytetu Warszawskiego trwa od zeszłego roku, ale odkrycia dokonano w ostatnich dniach, podczas izolowania fundamentów. Od strony ul. Traugutta oraz wewnętrznego dziedzińca, odkopano ciasną piwnicę oraz kanał ściekowy.

Zamurowali dziurę

– Na 99 procent są to ślady niezrealizowanej inwestycji kanalizacyjnej zakładanej na przełomie XIX i XX wieku przez prezydenta Sokratesa Starynkiewicza – mówi archeolog dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski. - Nie zachowały się ślady tunelu, to po prostu wymurowana dziura, która przez fundament prowadzi do wnętrza budynku. Z jakichś powodów nie połączono jej z kanalizacją – dodaje.

Owalna dziura o wymiarach 50 na 60 cm została już zamurowana, aby wzmocnić fundament starego budynku. – To nie było pierwszorzędne odkrycie. Gdyby zachował się cały kanał, nikt by go nie ruszył – uspokaja archeolog.

Kompleksowy remont

Remont budynku, w którym na co dzień uczą się studenci filozofii i politologii, jest kompleksowy. Do tej pory wymieniono już wszystkie 70 okien, a dziedziniec zyskał nową elewację. Na pokrycie dachu zużyto 12 ton blachy. Do odnowienia pozostała jeszcze fasada od strony Krakowskiego Przedmieścia i Traugutta.

Remont ma zakończyć się w październiku tego roku. Pochłonie ok. 4 mln złotych.

Piotr Bakalarski