Odkrycie w kamienicy. Malowidła pod starą farbą

Najnowsze

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plPrzedwojenne zdobienia w kamienicy przy Śniadeckich (lipiec 2016)

Wyjątkowe odkrycie w kamienicy przy ul. Śniadeckich 18. Podczas prac remontowych robotnicy natknęli się na przedwojenne zdobienie klatki schodowej. Na miejscu pojawiły się służby konserwatorskie. Jest szansa, że cały budynek zostanie wpisany do rejestru zabytków.

- Zdobienia pochodzą z lat, w których powstawała sama kamienica, czyli czasy I wojny światowej – mówi nam Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

O wyjątkowym znalezisku poinformował służby konserwatorskie Daniel Echaust, przewodnik miejski i autor profilu Portal Warszawski. Jednak pierwsi natknęli się na nie robotnicy, prowadzący prace remontowe w kamienicy.

– W PRL-u często mieliśmy do czynienia z zamalowywaniem wnętrz budynków. Tak było i w przypadku kamienicy przy Śniadeckich 18. Zdobienia znajdowały się pod warstwą starej farby, która została zerwana przez pracowników budowlanych – tłumaczy nam Echaust.

- Prawdopodobnie jest to szablonowe wykończenie klatki. Nie wiemy jeszcze czy secesyjne, wciąż to sprawdzamy. Sama kamienica pochodzi najprawdopodobniej z 1908 roku, więc jest to bardzo cenne odkrycie – dodaje.

Jak zabezpieczyć zdobienia?

W kamienicy przy Śniadeckich 18 przez ponad 40 lat mieszkała popularna artystka Hanka Bielicka. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków. Nie ma go natomiast w rejestrze, co z punktu widzenia wtorkowych odkryć i ich ewentualnej ochrony jest bardzo ważne. - Ewidencja chroni bowiem tylko zewnętrzne części budynku, nie chroni za to wnętrz – wyjaśnia Echaust.

Na miejscu już we wtorek pojawili się przedstawiciele zarówno stołecznego, jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Przyjechała komisja, która dokonała oględzin. Teraz wojewódzki konserwator został poproszony o ocenę czy jest zasadny wpis tej kamienicy do rejestru zabytków. Tylko w takim wypadku będziemy mogli wstrzymać pracę – mówi Michał Krasucki. – Do przyszłego tygodnia wspólnota ma nam przedstawić pomysł zabezpieczenia i zachowania zdobienia – dodaje.

Daniel Echaust jest dobrej myśli. – Liczymy na pozytywne stanowisko wojewódzkiej konserwator pani Barbary Jezierskiej i wpis do rejestru. Jednak administracja budynku również współpracuje z nami i chce zachować odkrycie – zapewnia.

Odkrycia na Białołęce

Na warszawskich budowach często dochodzi o historycznych odkryć. W ostatnich miesiącach W ostatnich dniach prym w tej dziedzienie wiodła Białołęka. Na terenie budowy przy ul. Sprawnej odnaleziono 42 pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej oraz cynkową tablicę z nazwą i przedwojennym numerem domu: Szkolna 4.

kw/b