"Odholować ile się da"

Warszawa

| PAP, news.discovery.comfot. TVN Warszawa

Czarna lista - pomysł Złotych Tarasów na zdyscyplinowanie kierowców parkujących na kopertach - spodobał się internautom tvnwarszawa.pl. Walkę z zastawiającymi koperty prowadzi też straż miejska. W dużej mierze na prośbę mieszkańców.

Mandat, odholowanie i wpis na czarną listę - pomysł Złotych Tarasów na rozprawienie się z kierowcami, którzy zastawiają koperty jest prosty.I podoba się forumowiczom tvnwarszawa.pl. W naszej sondzie za takim rozwiązaniem opowiada się zdecydowana większość z głosujących.

Do godziny 14.00 85 proc. głosujących poparło radykalne rozwiązania.

"Dziękuję centrom handlowym"

Są też bardziej radykalne pomysły: W sondzie brakuje "mandaty powinny kosztować co najmniej 2000zł" - napisał iop.

- Za beznadziejne parkowanie odholowywać tyle aut ile tylko się da - postuluje komarrider.

- Całkowicie popieram takie działania centrów handlowych. Jestem osobą niepełnosprawną i mimo problemów właśnie z poruszaniem się muszę przemierzać zwykle spory kawał parkingu, z bólem, bowiem na miejscach dla niepełnosprawnych stoją zazwyczaj zaparkowane luksusowe auta bez uprawnień. Dziękuję, że centra handlowe przestają być na to obojętne - opowiada Niepełnosprawny.

Zdjęcie i telefon do strażników

500 zł mandatu i 388 za odholowanie auta - nawet to nie odstrasza niektórych kierowców od parkowania na kopercie. Straż miejska interweniuje coraz częściej, bo dużo jest też sygnałów od mieszkańców. Czasem przysyłają też zdjęcia. Jak tłumaczy rzeczniczka formacji, Monika Niżniak, te same w sobie nie mogą być podstawą do interwencji. Potrzebny jest świadek wykroczenia, trzeba ze zgłoszeniem o nieprawidłowo parkującym zadzwonić, a zdjęcie przysłać jako ilustrację. - W rejony, z których dostajemy dużo zdjęć, wysyłamy częstsze patrole - mówi rzeczniczka.

Interewencje w centrach handlowych to dla strażników chleb powszedni. Wezwać ich może ochrona, albo każdy z nas, jeśli zauważy źle parkującego kierowcę.

Jak mówi Niżniak, sklepy coraz częściej zwracają uwagę na prawidłowe oznakowanie koperty (znakiem pionowym T29 i poziomym T24), bo ono jest podstawą do podjęcia interwencji. - Centra handlowe dbają o klientów, bo jeśli nie mają oni gdzie zaparkować, tracą - kwituje Niżniak.

Pytana, czy pomysł Złotych Tarasów, o którym napisało w poniedziałek "Życie Warszawy" jest dobry odpowiada krótko: - Dla nas dobrym pomysłem jest możliwość odholowania pojazdu, którą zyskaliśmy w zeszłym roku.

Większość przyjmuje mandaty

W tym roku strażnicy ukarali mandatami 169 kierowców parkujących na kopertach, założyli też 67 blokad na koła. Pouczyli 183 kierowców. Najczęściej interweniują w Śródmieściu, bo tam jest największy problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

- Rzadko kto się odwołuje. W tym roku tylko 9 kierowców nie chciało przyjąć mandatu - mówi Niżniak.

mz/par