Odgrodzono Stadion Narodowy. Jest betonowy płot i barierki

Warszawa

Przygotowania do szczytu NATO nabierają tempa. Wokół Stadionu Narodowego ustawiany jest specjalny betonowy płot. Ma około 2,5 metra wysokości i aż trzy kilometry długości.

O planach budowy tymczasowego płotu wokół Narodowego pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Ogrodzenie jest stawiane po to, aby w sposób dokładny i bezpieczny sprawdzać osoby, i pojazdy wjeżdżające na teren stadionu.

- Będzie też zabezpieczeniem przed możliwymi, tego nie możemy wykluczyć, atakami osób, które będą chciały zakłócić bezpieczeństwo szczytu – mówił PAP wiceszef Głównego Sztabu Policji insp. Dariusz Dymiński.

Płot jest ustawiany wokół Narodowego, szerzej niż istniejące ogrodzenie. Ma wygrodzić tzw. "strefę zero". Jest wysoki na 2,5 metra i długi na 3 kilometry.

Zakaz lotów

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Do Warszawy przyjadą przywódcy 28 krajów członkowskich i państw partnerskich. Spotkania odbędą się m.in. w Pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i Pałacu Prymasowskim. Głównym miejscem obrad będzie jednak Stadion Narodowy, dlatego właśnie tam kierowane są wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Oprócz betonowego ogrodzenia, BOR wystąpiło też o wprowadzenie strefy zakazu lotów w tym miejscu.

Mieszkańcy Pragi Południe i innych dzielnic centralnych będą musieli liczyć się z dużymi utrudnieniami. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie i most Józefa Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska.

Część z nich wyłączona będzie również dla ruchu pieszych. CZYTAJ WIĘCEJ

160 mln na organizację

Podczas szczytu zakazane będą zgromadzenia spontaniczne. Wprowadzony zostanie też zakaz noszenia broni.

Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. Organizatorem jest Kwatera Główna NATO, Polska pełni funkcję państwa-gospodarza.

Na organizację szczytu zaplanowano ok. 160 mln zł, środki zapisano w większości w budżecie MON.

TAK ANTYTERRORYŚCI ĆWICZYLI PRZED SZCZYTEM NATO:

Antyterroryści przy Narodowym
TVN24

PAP/kw/sk