Odetną przęsło po przęśle, nowe podniosą z wody. Scenariusz odbudowy

Ekspert: odbudowa potrwa do roku
Ekspert: odbudowa potrwa do roku
TVN24
TVN24Ekspert: odbudowa potrwa do roku

Odbudowa mostu Łazienkowskiego powinna potrwać do roku - ocenił w TVN24 prof. Krzysztof Żółtowski, ekspert ds. mostów z Politechniki Gdańskiej. Jak będzie przebiegała ta skomplikowana operacja?

Ekspert z czeskiej firmy Metrostav, która przebudowuje most Grota ocenia, że odbudowy Łazienkowskiego może potrwać kilka lat - czytaj więcej. Prof. Krzysztof Żółtowski w poranku TVN24 szacował, że kilka lat potrwałaby budowa nowego mostu. W przypadku wymiany konstrukcji mówi o krótszym terminie.

- Wydaje mi się, że w tych warunkach, rachunki przestawione przez ratusz są prawidłowe. To powinno zająć, moim zdaniem, do roku - powiedział ekspert.

Dwie fazy

Zdaniem fachowca przebudowa mostu będzie przebiegała etapami.

- To jest operacja złożona. Po pierwsze trzeba rozebrać w sposób bezpieczny istniejące przęsła. To jest duży majątek, bardzo dużo stali, ok. 6 tys. ton. Stal ta, jako recykling, będzie na pewno sprzedana i przetworzona. Druga faza to montaż nowych przęseł o podobnej formie - opisywał prof. Żółtowski.

Przęsło po przęśle

W jaki sposób demontuje się most? - pytał prowadzący program.

- Ja starałbym się przęsło nurtowe odciąć w okolicach podpór, spuścić na barki i zabrać. Z kolejnymi postępowałbym podobnie - powiedział Żółtowski. Jego zdaniem to najszybsza metoda. - Ta koncepcja wymaga jednak obliczeń, czasu i prac projektowych - zaznaczył.

Profesor mówi, że eksperci muszą też ocenić, czy wykorzystać istniejącą konstrukcję do prac montażowych na nowej.

Pomogą doświadczenia z budowy Północnego?

Jak będą montowane nowe przęsła?

Ekspert przywołał tu - jako możliwy - scenariusz z budowy mostu Północnego, gdzie największe przęsło było podniesione z wody. - To jest technologia dzisiaj dość powszechnie stosowana - określił.

"Most tymczasowy nie powstanie od razu"

Prof. Żółtowski odniósł się także do pomysłów wybudowania na czas remontu mostu tymczasowego. Jego zdaniem nie jest to konieczne, jednak ocenić to powinni inżynierowie ruchu.

- Budowa mostu tymczasowego to też nie jest coś, co zrobimy natychmiast, w normalnych warunkach musiałaby potrwać co najmniej 2-3 miesiące. To są bardzo potężne inwestycje i są też, co za tym idzie, kosztowne - podkreślił. - Za i przeciw musi rozważyć inżynier ruchu. Wyważyć między kosztami mostu objazdowego i kosztami społecznymi, takimi, jak korki - dodał profesor.

Pytamy o most pontonowy - czytaj więcej.

Most tymczasowy - nic z tego.

Ekspert o odbudowie mostu
Ekspert o odbudowie mostuTVN24

Zobacz też materiał reporterki "Polski i świata" o odbudowie mostu:

Konstrukcja mostu od nowa
Konstrukcja mostu od nowaTVN24

ep/lulu

Pozostałe wiadomości