Odeszli od nas w tym roku. Wajda, Kopiczyński, Szacki...

Warszawa

TVN24Wspomnienie Marii Czubaszek

W 2016 roku pożegnaliśmy wielu znanych Polaków, ludzi świata kultury, polityki, kościoła, nauki czy sportu, wielu z nich było związanych z Warszawą. Odeszli m.in. reżyser Andrzej Wajda, satyryczka Maria Czubaszek, czy słynny "Czterdziestolatek" Andrzej Kopiczyński.

W styczniu po długiej chorobie zmarł Bogusław Kaczyński, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce. Był legendą polskiej telewizji, konferansjerem, teoretykiem muzyki i pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie po latach był także prorektorem. W latach 90. szefował Operetce Warszawskiej.

W kwietniu odeszła profesor Zyta Gilowska, była wicepremier i minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Zasiała również w Radzie Polityki Pieniężnej. Była też ważnym politykiem Platformy Obywatelskiej.

W maju pożegnaliśmy Marię Czubaszek, pisarkę, satyryczkę, scenarzystkę, felietonistkę, związaną m.in. ze "Szkłem Kontaktowym" w TVN24.

Także w maju świat polityki i mediów stracił Andrzeja Urbańskiego, byłego wiceprezydenta Warszawy, byłego szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezesa telewizji publicznej. Urbański był politykiem, dziennikarzem i publicystą. Był także posłem na Sejm I kadencji. Miał 62 lata.

Nie żyje Andrzej Urbański
TVN24

W czerwcu w Warszawie zmarł Andrzej Niemczyk. Był siatkarzem, grał w reprezentacji kraju, później pracował jako trener. Największe sukcesy odniósł w 2003 i 2005 roku, kiedy to doprowadził Polki do mistrzostwa Europy.

W październiku świat filmu stracił jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Andrzeja Wajdę. Był twórcą takich filmów jak "Kanał", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Pan Tadeusz" i "Katyń". Został laureatem honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej w 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

Także w październiku pożegnaliśmy aktora filmowego i teatralnego Andrzeja Kopiczyńskiego. Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek".

Pod koniec października świat nauki obiegła wiadomość o śmierci profesora Jerzego Szackiego, jednego z najwybitniejszych polskich socjologów, związanego z Uniwersytetem Warszawskim. W 2004 roku otrzymał tytuły Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

PAP/kw/b