Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Odegrali szturm na Arsenał

Warszawa

Wystrzały, wojskowe mundury i chorągwie - ostatniego wieczora przy placu Bankowym rozegrały się sceny, których Warszawa była już świadkiem 181 lat temu.

Grupa rekonstruktorów przeprowadziła szturm na Arsenał, przypominając warszawiakom historię Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego z 1830 roku, wywołanego przez oficerów, podchorążych i studentów w Warszawie. Wcześniej żołnierze w mundurach przemaszerowali między innymi przez Trakt Królewski.

To tradycyjna inscenizacja historyczna. W ubiegłym roku odbyła się już w zimowej scenerii - przy padającym śniegu.

Noc Listopadowa

Wobec groźby dekonspiracji spisku patriotycznego w Szkole Podchorążych, wieczorem 29 listopada 1830 roku podchorążowie zaatakowali siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego w Belwederze, ale Książe Konstanty zdążył uciec.

Podchorążowie wraz z grupą mieszkańców Warszawy przedostali się przez Plac Trzech Krzyży, ulicami Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście doszli do Zamku Królewskiego, a stamtąd przeszli pod Arsenał, aby zdobyć broń oraz uzyskać poparcie mieszkańców Warszawy. Oficerów i generałów, którzy nie stanęli po stronie powstańców, zabito.

Taki był początek zrywu niepodległościowego. Powstanie trwało do 1831 roku.

Czytaj więcej o powstaniu: Odwaga i chaos nocy listopadowej - rozmowa z Michałem Zarychtą z Muzeum Historii Polski.

ran/mz