Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Oddajcie zebrę. Nie jesteśmy kretami!"

Warszawa

Mówi Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza - film Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Twierdzą, że miasto jest dla ludzi, a nie dla samochodów, dlatego żądają przywrócenia "zebry" przed Urzędem Dzielnicy na Żoliborzu. Działacze Zielonego Mazowsza i Inicjatywy Pieszej zorganizowali w czwartek pikietę w obronie przejścia dla pieszych.

- Zorganizowaliśmy pikietę, żeby przypomnieć, że kiedyś było tu przejście dla pieszych, które zostało zlikwidowane. To przejście należy przywrócić, ponieważ jest tu intensywny ruch pieszy – mówi Marcin Jackowski ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

Społeczników nie przekonują argumenty, że tuż obok istnieje podziemne przejście z windami. – Awaryjność wind jest bardzo dużo. Nasz społeczny przegląd wykazał, że ok. 50 procent wind i podnośników w Warszawie nie działa. To urządzenia kosztowne i niewygodne, trzeba nadkładać drogi, żeby do nich dojść. Ich przepustowość jest ograniczona. Część osób czuje się ograniczona iż zagrożona – przekonuje Jackowski.

Te argumenty nie przekonały wielu osób. W zorganizowanej po południu pikiecie wzięło udział zaledwie kilkanaście osób.

Ostateczna decyzja o przywróceniu przejścia leży w kompetencjach miejskiego inżyniera ruchu.

Na protest przyszło kilka osób - film Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

bako/par