Odchudzić radę miasta, zlikwidować rady dzielnic. Gowina pomysły na Warszawę

Warszawa

Ograniczenie liczby radnych, likwidacja rad dzielnic i uaktywnienie rad osiedla - to propozycje Polski Razem na zmiany w funkcjonowaniu Warszawy. - Wydaje nam się, że samorząd warszawski wymaga głębokich zmian wewnętrznych, odchudzenia i usprawnienia - ocenił szef partii Jarosław Gowin.

W czwartek w Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polski Razem z organizacjami samorządowymi oraz organizacjami mieszkańców Warszawy, którego tematem był ustrój miasta stołecznego.

Otwierając spotkanie szef Polski Razem a zarazem wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że jego ugrupowanie co do zasady jest za budową w Polsce silnych metropolii. - Wydaje nam się jednak, że kwestie tego czy przekształcać Warszawę w metropolię czy też nie, nie wyczerpuje najistotniejszych problemów - ocenił.

Gowin przypomniał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał niedawno, że na temat projektu dotyczącego zmian ustrojowych Warszawy będzie szeroka debata. - Nasza dzisiejsza konferencja jest elementem takich szerokich konsultacji społecznych - podkreślił.

Na początku lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę ws. zarządzenia na 26 marca referendum - była to reakcja na projekt ustawy autorstwa PiS przewidujący m.in. że Warszawa wraz z 32 okolicznymi gminami stworzą metropolię. Jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wszczął postępowania nadzorcze "ws. stwierdzenia nieważności" uchwały referendalnej rady miasta.

"Samorząd wymaga głębokich zmian"

- Wydaje nam się, że samorząd warszawski wymaga głębokich zmian wewnętrznych, wymaga odchudzenia i usprawnienia - podkreślił Gowin. - Wydaje się, że dzisiejszy system zarządzania Warszawą skazuje stolicę naszego kraju na decyzyjny bezwład w wielu obszarach. Warszawa jest lokomotywą rozwoju Polski i ten dynamizm rozwojowy Warszawy w ostatnich dwudziestu kilku latach jest mniej imponujący - dodał.

- Tym niemniej uważamy, że można byłoby tę szansę jaką jest odbudowanie w Warszawie metropolii zdecydowanie lepiej wykorzystać, gdyby temu projektowi towarzyszyły inne zmiany - stwierdził Gowin.

Politycy Polski Razem prezentując swoje propozycje wskazali, że miasto musi być lepiej zarządzane. - Nasz postulat to ograniczenie liczby radnych w mieście, a z drugiej strony zapewnienie proporcjonalnej reprezentacji mieszkańców w radzie miasta - podkreślił Andrzej Sałasiński. - Następny kierunek zmian to aktywizacja lokalnej społeczności, czyli rad osiedli, czy rady mieszkańców - dodał.

Model bardziej scentralizowany

Jak mówił Polska Razem proponuje model scentralizowany, czyli ograniczenie znaczenia dzielnic i przeniesienia ich kompetencji niżej. - Danie większej możliwości zrzeszania się mieszkańców wokół rad osiedli - tłumaczył Sałasiński.

Wtórował mu wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski z Polski Razem. Podsumowując propozycje zaznaczył, że sprowadzają się one do dwóch kwestii. - Chcemy scentralizować zarządzanie Warszawą rezygnując ze szczebla pośredniego (rady dzielnic), który jest dzisiaj nieefektywny i prowadzi do konfliktów kompetencyjnych i personalnych - poinformował.

- Chcemy też, aby odpowiedzialność za funkcjonowanie Warszawy w większym stopniu spoczywała na prezydencie miasta oraz na odchudzonej radzie miasta - dodał Zagórski. Jak mówił poprzez zwiększenie środków na budżet partycypacyjny Polska Razem chce uaktywnić najmniejsze jednostki jakimi są rady osiedla.

- Dostrzegamy potrzebę stworzenia metropolii warszawskiej, ale uważamy, że w pierwszej kolejności należy usprawnić zarządzanie miastem - stwierdził polityk.

Zobacz też: "Referendum kosztowało już 280 tys. zł, choć może się nie odbyć"

Hanna Gronkiewicz-Waltz o referendum i metropolii
TVN24

PAP/md/b