Odchudzają tunel w Falenicy. Żeby nie był wielkim węzłem

[object Object]
W tym miejscu na powstać tunelArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Coraz bliżej do budowy tunelu pod torami w Falenicy. Kolejarze przestawili trzy warianty, z których miasto wybierze jeden. Ratusz skłania się ku koncepcji najmniej ingerującej w przestrzeń, aby ta część Wawra nie stała się wielkim węzłem komunikacyjnym. Nie wszystkich mieszkańców te zapewnienia przekonują.

W czwartek wieczorem w urzędzie dzielnicy odbyła się komisja inwestycyjna z udziałem inwestora, którym jest spółka PKP PLK, oraz pracującego na jej zlecenie projektanta. Ponieważ pierwsza, zaprezentowana w 2015 roku koncepcja, wzbudziła kontrowersje, przygotowano trzy nowe warianty. Przebieg tunelu w każdej jest identyczny, koncepcje różni sposób rozprowadzania ruchu, mówiąc prościej - dojazdy.

Trzy warianty inwestycji

Każdy wariant zakłada powstanie dwóch głównych rond: w rejonie Walcownicza/Bystrzycka po wschodniej oraz Bysławska/Derkaczy po zachodniej stronie torów. W pierwszej koncepcji zaprojektowano ponadto połączenie głównego ciągu z ulicą Patriotów (prowadzi wzdłuż torów): przedłużoną ulicą Podjazd na wschodzie oraz nowym łącznikiem Derkaczy (w nowym przebiegu) z Jagienki. Takie rozwiązanie wymagałoby budowy dwóch kolejnych rond.

W wariancie drugim połączenie tunelu z Patriotów w części zachodniej odbyłoby się rozbudowaną Młodą (zachowanie specyficznego, historycznego charakteru tej ulicy było jednym z głównych postulatów krytyków tunelu). Taka koncepcja zakłada pozostawienie istniejącego ronda przy przejeździe kolejowym oraz budowę nowego na skrzyżowaniu Derkaczy z Młodą.

Wariant numer trzy jest najskromniejszy i najtańszy. Zakłada połączenie rond jednokierunkowymi łącznikami z Patriotów. - Jego wadą jest możliwość korkowania się tych zjazdów, zaletą to, że zajmuje mało miejsca - mówił podczas czwartkowego posiedzenia komisji projektant Wojciech Nawrocki. I właśnie ten projekt ma największe szanse na realizację.

Tunel, ale bez węzłów

- Wstępnie rekomendowaliśmy ten wariant do realizacji. On gwarantuje najmniejsze zajęcie przestrzeni, będzie prowadził w dzisiejszym, lekko tylko poszerzonym korytarzu Walcowniczej i Bysławskiej. Poza tym daje szansę ominięcia centrum lokalnego z kulturoteką i targowiskiem. Rekomendowaliśmy tunel jednojezdniowy (po jednej jezdni w każdym kierunku - red.) o charakterze lokalnym - mówi nam wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Jednocześnie zapowiada, że miasto będzie sugerowało dalsze "odchudzenie" tej koncepcji. - Wnieśliśmy, aby po zachodniej stronie rondo odsunąć bardziej na południe, żeby nie burzyć budynków. Uważamy też, że niepotrzebne są jezdnie doprowadzające ruch do Patriotów po stronie wschodniej. Systemem istniejących dróg lokalnych skutecznie uda się obsłużyć ruch – dodaje Olszewski.

Miasto będzie też naciskać w kwestii budowy podziemnych przystanków, które umożliwią sprawne dostanie się na perony kolejowe.

Choć wiceprezydent zapewnia, że przy wyborze wariantu trzeciego nie będzie żadnych przeszkód w jednoczesnej realizacji tunelu i kulturoteki, część mieszkańców niepokoi się jej przyszłym położeniem. Nowy budynek otoczony będzie ulicami: z jednej strony Walcowniczą w tunelu, z drugiej istniejącą Patriotów, z trzeciej nowym przedłużeniem Podjazdu. Natomiast z czwartej przewidziano parking. Podczas czwartkowego spotkania pojawił się zarzut, że takie "osaczenie" kultoroteki znacznie ograniczy jej funkcje, np. nie pozwoli na organizację letnich koncertów plenerowych. - Realną zmianą byłoby całkowite wyłączenie ruchu wokół kulturoteki, ale takie rozwiązanie odrzucili mieszkańcy - rozkłada ręce Olszewski.

Byle szybciej

Niepokoić może fakt, że projektowanie tunelu odbywa się w ogromnym pośpiechu, którego kolejarze nawet nie próbują ukryć. Inwestycja powstaje bez szczegółowej analizy ruchu dla poszczególnych rozwiązań.

- W przypadku tak dużych przedsięwzięć to wręcz niespotykane - krytykował radny Wojciech Godlewski. Wiceprezydent Renata Kaznowska zapewnia nas jednak, że takie analizy miasto weźmie na siebie i powstaną.

- Wybudujemy to, co zdecydujecie. Ale potrzebujemy pilnej decyzji, który wariant ma być uszczegóławiany na poziomie projektu budowlanego - popędzał Wiesław Ogłobin z PKP PLK, dyrektor projektu modernizacji linii kolejowej numer 7. Kolejarze spieszą się, aby skorzystać z unijnego dofinansowania. Jest pewne, że kolejna perspektywa unijna nie będzie tak łaskawa dla Polski, jak obecna. - Jeśli nie wybudujemy tunelu teraz, to przez najbliższe 20-30 lat nikt go nie zbuduje - ostrzegał Ogłobin.

Z tych samych powodów nie ma co liczyć na szeroko zakrojone konsultacje społeczne. - Nie czarujmy się, konsultacje to kolejnych kilka miesięcy (opóźnienia - red.). One się odbyły w czasie wydawania decyzji środowiskowych. Nie odpowiadam za to, że wtedy ludzie się tym nie interesowali - przekonywał dyrektor z PKP PLK. W odpowiedzi padła propozycja organizacji warsztatów "w małej, technicznej grupie", z udziałem projektanta. Przy sceptycznej postawie kolejarzy, pomysł poparł dyrektor miejskiego Biura Polityki Transportu i Mobilności Mirosław Reksnis.

Ogłobin pozbawił też złudzeń tych, którzy chcieliby zwęzić tunel drogowy, a obok wybudować drugi - pieszo-rowerowy. Stwierdził, że takie rozwiązanie wymagałoby wykupu gruntów i uniemożliwiałoby zbudowanie kulturoteki.

Co z ekranami?

Co ważne, przedstawiciel PLK podtrzymał deklarację budowy pieszych przejść podziemnych w miejscu istniejących przedeptów w ośmiu lokalizacjach w dzielnicy. - Ale nie każdy będzie miał pochylnie, bo nie wszędzie się z nimi zmieścimy. Niestety, niektóre muszą mieć windy - zastrzegł.

Otwarta pozostaje kwestia ekranów akustycznych wzdłuż torów. - Ekrany są zapisane w decyzji środowiskowej. Ale pozwolenia na budowę będą uzyskiwane w procedurze ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Będą nowe pomiary, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy ekrany są potrzebne czy nie - tłumaczył Wiesław Ogłobion. Zapowiedział przy tym, że jeśli ekrany powstaną, ich gabaryty i materiał powinny być wkomponowane w otoczenie. Dał do zrozumienia, że nie będą tak monstrualne jak przy wielu polskich drogach.

Wszystkie prace mają związek z modernizacją linii kolejowej Warszawa-Lublin. Na odcinku do Otwocka kolejarze zbudują trzeci tor, który pozwoli odseparować ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego. Po nowym torze pociągi będą mogły jeździć nawet 120 km/h, stąd konieczność ograniczenia liczby kolizyjnych przejazdów dla aut i przejść dla pieszych.

Drugi tunel i wiadukt

W Wawrze planowana jest także budowa drugiego tunelu w Radości i wiaduktu na granicy dzielnicy i gminy Józefów, na wysokości ulicy Brucknera (ich projekty poniżej). Te dwie inwestycje nie budzą takich emocji, jak ta falenicka. W kwietniu opisaliśmy na tvnwarszawa.pl propozycję grupy mieszkańców, którzy forsowali budowę tunelu pieszo-rowerowego zamiast drogowego. Na początku lipca Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że podziemny przejazd dla samochodów jednak powstanie.

W odpowiedzi krytycy wystosowali petycję, w której apelują o ograniczenie skali inwestycji, aby nie doprowadziła do degradacji tej części miasta. Podpisało ją ok. 700 osób.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl