Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Odbudowany Łazienkowski na razie nie dla pieszych

Warszawa

ZDMŁazienkowski na razie nie dla pieszych

Zbliża się moment, w którym kierowcy pojadą odbudowanym po pożarze mostem Łazienkowskim. Ale nie oznacza to, że od razu skorzystają z niego także piesi. - Chodzi o ich bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że to nadal będzie plac budowy - wyjaśnia rzeczniczka drogowców.

Według umowy wykonawca ma zapewnić przejezdność mostu do 31 października, natomiast wszystkie prace mają zostać zakończone w drugiej połowie 2016. Robotnicy będą pracować między innymi przy odbudowie klatek schodowych. Obecnie trwa wyburzanie schodów prowadzących do przystanków autobusowych nad Wałem Miedzeszyńskim i Wisłostradą. Jak poinformował w środę Zarząd Transportu Miejskiego, przystanki zawieszone będą do zakończenia wszystkich prac.

- Trzeba pamiętać, że przeprawa będzie nadal placem budowy i piesi nie zostaną na nią wpuszczeni - tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Jest jedna dobra informacja. Możliwe, że osoby niepełnosprawne doczekają się wind. - Analizujemy możliwość ich wybudowania w przyszłości - mówi Gałecka.

Na razie bez estakady

Zamknięta będzie także estakada zjazdowa z mostu na Wał Miedzeszyński w kierunku Otwocka.

- W ramach kontraktu wykonawca miał przeprowadzić remont gzymsów na estakadzie. Podczas ich skuwania okazało się, że w bardzo złym stanie jest fragment (około 20 mkw) estakady, na którym trzeba wymienić nawierzchnię - wyjaśnia Gałecka.

Najprawdopodobniej uda się ją otworzyć do końca tego roku.

Otworzą wcześniej?

Władze miasta zapewniają, że most zostanie otwarty, jak tylko to będzie możliwe. Konkretnej daty nie podają. Według naszych nieoficjalnych informacji może to nastąpić przed wyznaczoną w umowie datą 31 października. 27 października na przeprawę ma wejść nadzór budowlany. Jeśli nie wykryje niedoróbek, przeprawa mogłaby zostać udostępniona kierowcom już dzień później, czyli w środę.

Tymczasem na piątek, na moście zaplanowano spotkanie z dziennikarzami. Ale nie będzie dotyczyć Łazienkowskiego, ale Regionalnego Systemu Ostrzegania. W briefingu wezmą udział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, kandydat PO do Sejmu oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz–Waltz.

Kładka dla rowerów

W 2016 roku mają ruszyć prace przy budowie kładki dla rowerów. Kładka ma być gotowa w 2017 roku. We wrześniu radni na tę inwestycję przyznali 16 mln złotych.

Schody prowadzące do przystanków zostaną odbudowane :

Wyburzyli schody
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

su/b