"Odblaskowa" woda w Wilanowie

Warszawa

Jaskrawozielona woda wypełniła kanał przechodzący przez Błonia Wilanowskie. Barwa wody rzuciła się w oczy Konradowi, który przesłał zdjęcia niecodziennego zjawiska na Kontakt 24.

"Dość ciekawy kolor wody można zaobserwować u ujścia wody przy Błoniach Wilanowskich (przy ulicy Orszady, nieopodal ulicy Kokosowej)" - poinformował Konrad.

Widoczny na zdjęciach efekt powstał najprawdopodobniej wskutek działania fluoresceiny - barwnika powszechnie stosowanego przez przedsiębiorstwa ciepłownicze do sprawdzania szczelności instalacji przesyłowych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA KONTAKCIE 24

Awaria przewodów przesyłowych

Jeden z poprzednich przypadków w tej okolicy miał miejsce w 2011 roku. Jak informował wtedy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, "ze względu na wystąpienie awarii przewodów przesyłowych, zastosowano fluoresceinę w celu szybszego wykrycia miejsca nieszczelności w rurociągach". Wykonane pomiary nie wykazały wtedy obecności w wodzie szkodliwych substancji.

Jak wyjaśniał inspektorat, fluoresceina "w stosowanych w praktyce stężeniach, nie stwarza zagrożenia dla środowiska". CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

kontakt24/b/roody