Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Od wieży Babel do początków Internetu. Poznaj historię komunikacji

Warszawa

"Halo Ziemia" w CNKCentrum Nauki Kopernik
wideo 2/2

Otaczający obraz oddziałujący na zmysły. Akcja rozgrywająca się przed, z boku i z tyłu widza. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na film "Halo Ziemia", czyli podróż, która przedstawi najważniejsze momenty historii komunikacji - od wieży Babel po początki internetu.

Najnowsza produkcja autorstwa centrum odpowie między innymi na pytania "Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi? Czy Internet naprawdę zbliża ludzi? Jak dać o sobie znać innym potencjalnym mieszkańcom kosmosu?"

Film jest efektem trzyletniej pracy artystów filmowych i naukowców. W rolę narratora wcielił się Zbigniew Zamachowski. Z kolei muzykę specjalnie skomponował Jan Duszyński.

Od wieży Babel

"Dążenie do kontaktu z innym człowiekiem jest jedną z najwcześniej ujawniających się i najsilniejszych ludzkich potrzeb. Próbując ją zaspokoić odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się rozwijamy naszą cywilizację - zmieniamy świat oraz siebie samych." - czytamy w zapowiedzi projekcji.

"Halo Ziemia" pokazuje ważne momenty w historii komunikacji. Widzowie zostaną zabrani w podróż do przeszłości, która zacznie się przy wieży Babel. Nie zabraknie też malowideł w jaskini Lascaux, Johannesa Gutenberga, surrealistycznej biblioteki a także historycznego momentu pierwszej rozmowy telefonicznej, początków Iinternetu i startu rakiety Voyager.

Obraz z każdej strony

Dzieło "Kopernika" stworzone zostało przy użyciu technologii fulldome. "Dzięki niej możemy obserwować akcję rozgrywającą się przed nami, nad nami, z boku i z tyłu. Obraz nas otacza, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie uczestniczenia w fabule. Taka produkcja jest wyzwaniem dla twórców, którzy zarówno storyboardy, jak i całe kadry muszą wpisywać w format koła" - wyjaśnia Centrum Nauki Kopernik.

W planetarium Centrum Nauki Kopernik znajduje się sześć nowych projektorów, które pozwalają zobaczyć obraz w rozdzielczości 8K. To 16krotnie lepsza jakość niż w telewizorze full HD. W ramach modernizacji, która rozpoczęła się w 2015 roku zmieniła się także strefa wejścia do planetarium. Przestrzeń stała się bardziej przestronna, lepiej oznakowana i wygodniejsza.