Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Od tej działki zaczęła się afera. Chmielna 70 wróciła do miasta

  TVN Warszawa

  TVN24Dawna Chmielna 70

  Wyceniana na 160 milionów złotych, zreprywatyzowana działka obok Pałacu Kultury, przy dawnym adresie Chmielna 70, wróciła w posiadanie miasta - poinformował w piątek wiceprezydent Warszawy Witold Pahl. Jak powiedział, miejscy urzędnicy podpisali protokół przejęcia tej działki. Właściciele, którzy przejęli ją w ramach reprywatyzacji - zrzekli się do niej praw po tym, jak reprezentującym ich adwokatem zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

  Na briefingu prasowym Pahl poinformował, że protokół przejęcia działki został podpisany jednostronnie, czyli jedynie przez przedstawicieli stołecznego ratusza. Wyjaśniał, że nie stoi to na przeszkodzie, by nieruchomość przy placu Defilad (dawna Chmielna 70) wróciła w posiadanie miasta.

  Umowa użytkowania wieczystego Chmielnej 70 rozwiązana. Dzisiaj miasto przejęło nieruchomość. #Reprywatyzacja— Witold Pahl (@WitoldPahl) 10 marca 2017

  Oświadczenie właścicieli

  Właściciele działki przy dawnej ul. Chmielnej 70, która stała się symbolem afery reprywatyzacyjnej, postanowili oddać ją miastu. Pod koniec lutego Pahl informował, że do urzędu dotarło oświadczenie obecnych właścicieli Chmielnej 70, w którym piszą o zamiarze wycofania się z zawartej z miastem umowy użytkowania wieczystego. Media informowały, że właściciele podjęli tę decyzję po pierwszych aresztowaniach związanych z aferą. 30 stycznia, na zlecenie prokuratury, zatrzymano m.in. adwokata Roberta N., który ich reprezentował.

  Zaczęła aferę reprywatyzacyjną

  Zwrot działki na placu Defilad zapoczątkował całą aferę reprywatyzacyjną. Ratusz oddał działkę w 2012 roku, mimo że nie powinien tego robić. Przedwojenny właściciel nieruchomości był bowiem Duńczykiem i odszkodowanie za zagrabione przez rząd PRL mienie zostało mu przyznane już w latach 50.

  Działkę oddano dzięki pomocy mecenasa Roberta N. Otrzymali ją Grzegorz Majewski, Marzena K. i Janusz Piecyk.

  30 stycznia na zlecenie wrocławskiej prokuratury zatrzymano Roberta N. oraz byłych i obecnych urzędników ratusza. Wśród nich był Jakub R., były wiceszef miejskiego Biura Gospodarowania Nieruchomościami, który imieniu urzędu miasto finalizował zwrot działki na Chmielnej.

  Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
  wideo 2/35

  PAP/ran