Od stalinizmu do wolności. Ruszyły zdjęcia do filmu Stuhra

Warszawa

TVN 24Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr realizuje w Warszawie zdjęcia do "Obywatela". Reżyseruje ten film, a także w nim gra, razem z synem Maciejem. Akcja obejmuje sześć dekad z najnowszej historii Polski.

Bohater, którego biografia przedstawiona będzie na ekranie, nazywa się Jan Bratek i jest reprezentantem pokolenia Jerzego Stuhra. Widz będzie śledził jego życie na różnych etapach. Scenariusz skonstruowany jest tak, że główna postać przedstawiana jest najpierw w wieku dojrzałym, potem, cofając się, akcja kończy się w okresie dzieciństwa Bratka. Film opowie o wydarzeniach z okresu od lat 50. po współczesność.

- Nie ma chyba w Europie ludzi, którzy mieli tak ciekawe życie, jak my: żeby zacząć pod popiersiem Stalina w środku reżimu jako dzieci, a kończyć w wolnym kraju, po drodze przeszedłszy między innymi Solidarność, stan wojenny, wybór papieża, wyzwolenie. To niezwykłe życie - podkreślił w środowej rozmowie z PAP Stuhr, mówiąc o biografii własnej oraz ludzi ze swojego pokolenia.

Na tle historii

W "Obywatelu" pokazane będą wydarzenia związane m.in. z: rokiem 1956, z Marcem'68, rokiem 1970, stanem wojennym, pierwszymi wolnymi wyborami. W bohatera w wieku dojrzałym wciela się Jerzy Stuhr, tę samą postać, ale w wieku młodszym, gra Maciej Stuhr, a Bratka w najwcześniejszym okresie życia aktor dziecięcy.

- Jesteśmy po pierwszym tygodniu zdjęć. Skończymy na początku grudnia - powiedział reżyser. Zdjęcia realizowane są w charakterystycznych punktach Warszawy, kręcono je np. przed Pałacem Kultury i Nauki. W listopadzie, po miesiącu prac w stolicy, ekipa przeniesie się do Łodzi. Film ma być gotowy w kwietniu, a do kin twórcy chcą wprowadzić go jesienią 2014 r.

Trwa wielki festiwal

Jerzy Stuhr gościł w środę na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym. W sekcji "Polska klasyka" przypominany jest tam "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. Stuhr zagrał w nim pamiętną główną rolę - Filipa Mosza, zatrudnionego w zakładzie przemysłowym zaopatrzeniowca, dla którego momentem przełomowym staje się kupno kamery. Bohater z ceniącego święty spokój szarego człowieka przeobraża się w artystę.

29. Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczął się 11 października. Potrwa do niedzieli. Seanse odbywają się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. Widzowie mogą oglądać filmy z ponad 50 krajów - produkcje najnowsze i klasykę.

PAP/b/roody