Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Od psów po pająki, węże i kraby. Rekordowy rok dla ekopatrolu

Warszawa

Eko Patrol Straży MiejskiejEkopatrol odłowił ponad 9 tys. zwierząt

34 tys. zgłoszeń i ponad 9 tys. odłowionych zwierząt. W ubiegłym roku padł kolejny rekord stołecznego ekopatrolu. Jak przyznają strażnicy, coraz więcej interwencji dotyczy egzotycznych zwierząt, takich jak węże, kraby czy jadowite pająki. W tym roku też pracy im nie brakuje. Ratowali już m.in. przemarzniętą czaplę.

Krab pozostawiony na przystanku, czarna wdowa znaleziona w aucie sprowadzonym z USA, gekon w bagażu, szczur na placu zabaw czy pies podróżujący pociągiem – tym i tysiącom innych zwierząt pomogli w ubiegłym roku strażnicy z ekopatrolu.

Jak przyznają, to był kolejny rekordowy rok. Ogółem do straży miejskiej wpłynęło ponad 34 tys. zgłoszeń, odłowiono ponad 9 tys. zwierząt, czyli o blisko pół tysiąca więcej niż w 2014 roku. Jak podkreślają strażnicy, najczęściej o pomoc prosili mieszkańcy z terenu dzielnic Mokotów i Śródmieście. Ponadto w 12 dzielnicach odnotowano wzrost liczby interwencji podejmowanych przez strażników miejskich. Najwyższy dotyczy Rembertowa, Ursynowa i Śródmieścia.

Niestety, niezmienne są statystyki dotyczące największej liczby odłowień zwierząt w okresie wakacyjnym. Jak zaznaczają sami strażnicy, nadal aktualny jest problem celowego porzucania głównie psów i kotów przed letnimi wyjazdami.

Egzotyczne i swojskie

Jak wynika ze statystyk, najczęściej ekopatrol był wzywany do bezdomnych psów i kotów. Takie interwencje stanowił blisko 45 procent. Jednak coraz częściej strażnicy muszą być przygotowani na spotkania ze znacznie bardziej egzotycznymi zwierzętami.

Przypomnijmy choćby historię 1,5 metrowego węża zbożowego znalezionego przy jednym z bloków na Gocławiu czy agamy brodatej, która prawdopodobnie ktoś porzucił w Ursusie. O pomoc strażników poprosił także mieszkaniec Targówka, który w czasie sprzątania auta, które sprowadził ze Stanów Zjednoczonych, znalazł jadowitą czarną wdowę i trzy kokony z młodymi pająkami.

Problem z pająkiem
TVN24

Odławiają, leczą i wypuszczają

Jaki los spotkał zwierzęta odłowione w czasie interwencji? Jak podaje straż miejska, 31 procent z nich trafiło do schroniska, prawie tyle samo, bo 33 procent, znalazło pomoc w stołecznym zoo. Dzięki strażnikom miejskim ponad 1,3 tys. zwierząt wróciło do środowiska naturalnego. To niemal o 30 procent więcej niż w 2014 roku. Wśród nich znalazły łabędzie, które ktoś postrzelił z wiatrówki, młode zające, które uniknęły śmierci pod kosą czy młoda pustułka zaatakowana przez wrony.

Strażnicy wypuścili ptaki
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Choć 2016 rok dopiero się rozpoczął. Ekopatrol już ma na swoim koncie kolejne interwencje. Kilka dni temu strażnicy uratowali przemarzniętą czaplę, którą zauważyli mieszkańcy Wawra:

Ekopatrol uratował zmarzniętą czaplę | straż miejska
Ekopatrol uratował zmarzniętą czaplę | straż miejska

jk/gp