Od poniedziałku buspasy między mostami. Jeden na lewym pasie

Warszawa

TVN24Od poniedziałku nowe buspasy

Od najbliższego poniedziałku uruchomione zostaną buspasy na moście Poniatowskiego, Wale Miedzeszyńskim i w Al. Jerozolimskich - zapowiedział w piątek Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. Drogowcy wyznaczą je w nadchodzący weekend.

Buspasy mają usprawnić ruch autobusów tam, gdzie skierowano objazdy komunikacji miejskiej na czas wyłączenia z ruchu mostu Łazienkowskiego.

W stronę centrum

Powstaną w kierunku centrum na Wale Miedzeszyńskim, na odcinku od ulicy Zwycięzców do wjazdu na most Poniatowskiego (przy Stadionie Narodowym) oraz na moście Poniatowskiego, na odcinku od ronda Waszyngtona do obecnie funkcjonującego odcinka buspasa w Alejach Jerozolimskich.

Te pasy tylko dla autobusów będą obowiązywały tylko w godzinach porannego szczytu, czyli w godz. 7.00 – 10.00. Dodatkowo – w tych samych godzinach – wjazd na most Poniatowskiego z Wału Miedzeszyńskiego będzie przeznaczony tylko dla komunikacji miejskiej.

W kierunku Pragi

W kierunku Pragi w ciągu Alej Jerozolimskich buspas powstanie od ronda de Gaulle’a do zjazdu na Wał Miedzeszyński, a także na Wale Miedzeszyńskim od zjazdu z mostu Poniatowskiego do al. Stanów Zjednoczonych. Będzie jednak nietypowy.

- Trasa jest taka sama, jednak zasadniczą różnicą jest to, że buspas będzie wytyczony na lewym pasie. Dzięki temu autobusom będzie łatwiej wjechać w al. Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił Jacek Wojciechowicz.

Te odcinki buspasów będą obowiązywały tylko w popołudniowym szczycie, czyli w godz. 15.00–19.00.

Z buspasów – oprócz pojazdów komunikacji miejskiej – będą mogły korzystać tylko pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych.

Powstanie buspasów wiceprezydent zapowiadał już w poniedziałek.

Most zamknięty, komunikacja na objazdach

W związku z zamknięciem mostu Łazienkowskiego po pożarze trasy niektórych linii autobusowych zostały zmienione. Zmiany dotyczą linii: 138, 141, 143, 151, 182, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25.

Główny ciężar komunikacji miejskiej "wziął na siebie" most Poniatowskiego. ZTM, by usprawnić ruch pasażerski, przywrócił znaną z wakacji linię tramwajową 77, kursującą od ronda Wiatraczna do pl. Narutowicza. Od czwartku ZTM skierował tam więcej składów, tramwaje kursują też częściej. W związku z tym ZTM zlikwidował linię nr 8.

Schemat zmian
ZTM

jb/b