Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Od nowego roku w komunikacji nie "zapalisz" e-papierosa

TVN Warszawa

ZTMZmiany w regulaminie przewozów

Nowy rok wita nas nie tylko podwyżką cen biletów komunikacji miejskiej, ale także zmianami w regulaminie przewozów. Niepełnosprawni będą mogli używać bramek awaryjnych w metrze, nie będzie można za to "palić" e-papierosów w autobusach, czy tramwajach.

O zmianach zdecydowali radni, a Zarząd Transportu Miejskiego przypomina warszawiakom, jakie zakazy i przywileje będą mieli już od wtorku.

Awaryjne bramki nie dla wszystkich

"Regulamin dopuszcza korzystanie z wyjść awaryjnych w metrze przez osoby prowadzące wózki dziecięce, osoby niepełnosprawne, a także przez osoby z większym bagażem lub rowerem" – podają jeden z przykładów urzędnicy.

Dzięki temu będą mogli szybciej dostać się na peron, niż korzystając z windy, na którą niejednokrotnie trzeba czekać.

"Pozostali pasażerowie, tak jak dotychczas, nie będą uprawnieni do korzystania z wyjść awaryjnych. Złamanie tego zakazu zagrożone będzie, tak jak obecnie (zgodnie z art. 54 Kodeksu wykroczeń), karą grzywny do 500 zł lub karą nagany" – zaznacza ZTM.

Bez e-papierosa

Pasażerowie będą mogli wejść do autobusu, tramwaju, pociągu lub na stację metra z psem asystującym. Zwierzęta muszą jednak mieć założoną uprząż, a ich właściciele ważne świadectwo szczepienia i certyfikat potwierdzający status zwierzęcia.

Złe nowiny są za to dla miłośników e-papierosów – nie będzie można ich palić w środkach komunikacji miejskiej. A to dlatego, że zawierają pewną ilość nikotyny, która może być uciążliwa dla innych pasażerów. Do ZTM docierały w tej sprawie skargi od pasażerów.

Trzeci zatrzymuje się dwa razy

Do nowych przepisów będą musieli stosować się także kierowcy czy motorniczowie. Gdy na przystanku w tym samym czasie będą stały trzy tramwaje lub autobusy, to ostatni będzie musiał powtórnie zatrzymać się i zabrać pasażerów na początku przystanku, po odjeździe pojazdów, które stały przed nim.

Kierowcy autobusów i tramwajów będą też zobowiązani do pomocy osobom niepełnosprawnym. Chodzi o wejście do pojazdu i zajęcie miejsca.

"W regulamin sprecyzowano zasady korzystania z przystanków „na żądanie” przez osoby niepełnosprawne ruchowo lub osoby niewidome i niedowidzące poruszające się z białą laską lub psem asystującym. Powinny one na przystanku warunkowym oczekiwać w miejscu widocznym dla kierowcy i umożliwiającym mu bezpieczne zatrzymanie się. A prowadzący pojazd widząc taką osobę będzie musiał się bezwzględnie zatrzymać” – przypomina ZTM.

Zwroty części pieniędzy za bilety

Do regulaminu został dopisany rozdział 2, który wprowadza możliwość ubiegania się przez pasażera zwrotu pieniędzy za bilet w przypadku opóźnień pociągów SKM. Pasażer będzie mógł się ubiegać o zwrot, gdy pociąg spóźni się powyżej 60 minut. Posiadacze biletów 3-dniowych będą mogli wystąpić o zwrot 1/6 wartości biletu. Tym posługujący się biletem 30-dniowym, przysługiwać będzie zwrot 1/60 wartości biletu za każde opóźnienie.

Posiadacze kart 90-dniowych będą mogli się ubiegać o zwrot 1/180 ich wartości za każde opóźnienie. Możliwość ubiegania się o zwrot, w wysokości 1/730 wartości biletu za każde opóźnienie, będą mieli również pasażerowie korzystający z Biletu Seniora.

Droższe bilety

Warto jednak znowu przypomnieć, że od 1 stycznia zdrożeją także bilety komunikacji miejskiej.

Od przyszłego roku bilet 20 minutowy będzie kosztował 3,40 zł, za 40 minutowy zapłacimy 4,60 zł. Natomiast bilet 60 minutowy zdrożeje aż do 6,40 zł. Za bilet jednorazowy, ważny w pierwszej strefie zapłacimy 4,40 zł. Według nowego cennika za bilet dobowy zapłacimy 15 zł., a za trzydniowy 30 złotych.

Za bilet miesięczny zapłacimy 100 zł, a za kwartalny 250 zł. Zmieni się także cena Biletu Seniora - po podwyżce ma kosztować 50 zł. Wzrośnie również kara za jazdę bez biletu. Gapowicze będą musieli zapłacić 220 zł, a za jazdę bez dokumentu potwierdzającego ulgę zapłacimy 176 zł.

CZYTAJ TEŻ, JAK OMINĄĆ PODWYŻKĘ

ran/roody