Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Od niedzieli nowe trasy i rozkłady jazdy SKM

Warszawa

| lesoir.be, PAPfot. ZTM

Od niedzieli czekają nas zmiany w rozkładach jazdy linii kolejowych. W związku z tym linia SKM S1 z Otwocka zostanie wydłużona do Pruszkowa, a linia S2 z Sulejówka skrócona do Dworca Zachodniego. Nowy rozkład przewiduje też, że pojawi się więcej pociągów na trasie do Legionowa. Wprowadzonych zostanie więcej kursów nocnych.

Jak zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego, wprowadzane zmiany tras linii SKM są nie tylko realizacją obietnicy złożonej mieszkańcom Otwocka, ale są także przygotowaniem do uruchomienia na przełomie 2011 i 2012 roku układu połączeń w związku z uruchomieniem tzw. „linii lotniskowej”. Będzie to połączenie z Lotniska Chopina do centrum Warszawy oraz Sulejówka i z Legionowa.

Co się zmieni?

S1 będzie kursowała na trasie Otwock-Pruszków. Z kolei trasa linii S2 będzie jeździć z Sulejówka Miłosny do Warszawy Zachodniej. Pociągi będą jeździły przez cały tydzień z częstotliwością ok. 30 min.

Rozkład jazdy S1 został skoordynowany z rozkładem Kolei Mazowieckich na linii otwockiej i grodziskiej. Dzięki temu pociągi będą odjeżdżały z przystanków na przemian, co ok. 15 minut. Również w przypadku S2 konstruktorzy rozkładu starali się zachować w miarę równomierne odstępy czasowe pomiędzy składami obu przewoźników.

S9 będzie częściej

Trasa S9 nie zmieni się, ale wprowadzony będzie nowy rozkład jazdy. Jak obiecuje ZTM, linia będzie kursowała częściej. W dodatku postarano się, żeby rozkład został odpowiednio dopasowany do rozkładów KM, dzięki czemu na pociąg nie będzie trzeba czekać dłużej niż pół godziny, a w godzinach szczytu 15 minut.

Nocą też pojedziesz

Na tym nie koniec. Zwiększona zostanie również ilość pociągów kursujących w nocy. Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, z Dworca Zachodniego (przez Śródmieście) uruchamiane będą po dwa nocne kursy SKM do Otwocka i Sulejówka (po godz. 0.00 i po godz. 1.00). Nocne kursy będą uruchamiane również z Warszawy Gdańskiej do Legionowa.

Wyjątkiem jest Pruszków, którego mieszkańcy nie będą mogli nocą korzystać z nocnych połączeń SKM. PKP PLK wymusiły wprowadzenie, na odcinku między Dworcem Zachodnim a Pruszkowem, nocnej przerwy technologicznej.

WIĘCEJ W "STOLICY" o 17.45

aq