Najnowsze

Od dziś większość uczniów może podróżować za darmo

Najnowsze

ZTMUczniowie pojadą za darmo

Chociaż rok szkolny rozpoczyna się w poniedziałek - 4 września, to już od piątku uczniowie stołecznych szkół podstawowych i gimnazjalnych mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

"Nasi uczniowie już nie muszą kupować i kasować biletów, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie. Zyskają na tym domowe budżety, skorzystają też inni użytkownicy dróg. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania z komunikacji korzystało ponad 45 tys. spośród 151 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tymczasem do końca sierpnia wydaliśmy już ponad 120 tys. kart ucznia" - powiedziała cytowana w komunikacie miasta Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Na podstawie Karty Ucznia, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów - publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie, którzy uczą się w placówkach poza granicami miasta.

Uprawnienie jest wgrywane na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

Uprawnienie nie przysługuje uczniom szkół ponadgimnazjalnych.

Można składać przez cały rok

Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o Kartę Ucznia dla swoich dzieci, nadal mogą to zrobić. Wnioski można składać przez cały rok w sekretariacie szkoły lub jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM. Należy dołączyć zdjęcie oraz okazać legitymację szkolną lub zaświadczenie wydane przez szkołę.

Karta Ucznia będzie nową spersonalizowaną Warszawska Kartą Miejską z nadrukiem dedykowanym tylko dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Karta będzie ważna wraz z wgranym uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów.

Bezpłatną komunikację oferuje swoim uczniom także Kraków. Tam jednak dotyczy ona jedynie uczniów szkół podstawowych i tylko w trakcie trwania roku szkolnego.

Do podobnego rozwiązania przygotowuje się także Poznań, ale konkretne decyzje w stolicy Wielkopolski na razie nie zapadły.

O darmowej komunikacji dla uczniów warszawscy radni zdecydowali w kwietniu:

[object Object]
Prezydent Warszawy o darmowej komunikacji dla uczniówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/su/pm

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości